Erişilebilirlik

Ankara'dan Terör Uyarısı


Ankara, Kuzey Irak’taki PKK varlığı konusunda bir kez daha Amerika’yı ve Irak’ı somut adımlar atması için uyardı. Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Amerika’nın ve Irak’ın Ankara büyükelçilerine, kısa vadede kararlı adımlar atılmaması halinde Türkiye’nin meşru müdafaa hakkını kullanacağı ve Kuzey Irak’a sınır ötesi bir operasyon düzenleyebileceği mesajı verildi.

Bu arada, Bakanlar Kurulu toplantısında da terörle mücadele konusu ele alındı. Toplantı sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, PKK’yla mücadelede Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğan tüm haklarını kullanacağını söyledi.

Türkiye’de son zamanlarda PKK terörüne verilen kayıplar artarken, hükümet terörle mücadele konusunda harekete geçti ve bugün Ankara’da önemli toplantılar yapıldı. Türkiye, Irak’a ve Amerika’ya Kuzey Irak’taki PKK varlığının temizlenmesi konusundaki isteğini tekrarladı, haftalık Bakanlar Kurulu toplantısında da alınabilecek yeni önlemler masaya yatırıldı.

Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan, Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ve Irak’ın Ankara Büyükelçisi Sabah Ümran, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ali Tuygan’la görüştü. Yapılan ayrı ayrı görüşmelerde Büyükelçilere, kısa vadede kararlı adımlar atılmaması halinde Türkiye’nin meşru müdafaa hakkını kullanacağı ve Kuzey Irak’a sınır ötesi bir operasyon düzenleyebileceği mesajı verildi. Görüşmeler sonrası basına kısa bir açıklama yapan Müsteşar Ali Tuygan, mevcut durumun Türkiye açısından kabul edilemez olduğunu, hem Amerika’dan hem de Irak’tan en kısa zamanda adım atmasını beklediklerini ve gerekirse meşru müdafaa yapılabileceğini söyledi.

Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Ross Wilson da, bu sabah Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, Amerika’nın terör örgütü PKK ile mücadelede Türk yetkililerle birlikte çalışmaya devam ettiğini söyledi. Wilson, ''Bu konuda birlikte çalışmak, tek taraflı davranmaktan daha iyi olacaktır'' diyerek, PKK’yla mücadelede Türkiye’nin tek taraflı hareket etmemesi gerektiği mesajını verdi.

Başbakan Erdoğan başkanlığında yapılan haftalık Bakanlar Kurulu toplantısının da ana gündem maddesi terörle mücadeleydi. Toplantı sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, PKK’nın Kuzey Irak’ta varlığını sürdürdüğünü söyleyerek, Türkiye’nin uluslararası iç hukuktan doğan hakları olduğunu ve bu hakları sonuna kadar kullanacağını vurguladı.

Bakanlar Kurulu’nda terörle mücadelede alınacak yeni tedbirlerin değerlendirildiğini kaydeden Çiçek, 1984’te terörle mücadele başladığından bu yana kullanılan ne tedbir varsa alınacağını söyledi. Hükümet Sözcüsü konuşmasında, Türkiye’nin Amerika’dan ve Irak’tan bu konudaki beklentilerini tekrarladı ve “Biz terörle mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Müttefiklerimizden, uluslararası çevrelerden bu noktada destek ve işbirliği bekliyoruz” diye konuştu.

Güneydoğu’da son dört günde PKK’yla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 14 askerin hayatını kaybetmesi, hükümeti alarma geçirdi. Bugünkü Bakanlar Kurulu öncesi dün ve bu sabah olmak üzere iki kez Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplandı. Başbakan Erdoğan da bugün yapılan Bakanlar Kurulu’nun terörle ilgili önemli kararlara gebe olduğunu söylemişti.

Ortadoğu'daki Gelişmeler de İzleniyor

Bu arada, Türkiye Ortadoğu’daki gelişmeleri yakından izliyor. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek İsrail-Lübnan ve Filistin arasındaki gerginliğin barış yoluyla çözülmesini umut ettiklerini söylerken, Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Ortadoğu’da yaşanan durumdan üzüntü duyduklarını belirtti söyledi, ancak İsrail’in kendini savunma hakkı olduğunu da vurguladı. İsrail’den saldırıların sonuçlarını düşünmelerini istediklerini de belirten Büyükelçi Wilson, sivil halka zarar verilmemesi ve Lübnan’daki hükümetin gücünün zayıflatılmaması konularında İsrail’i uyardıklarını da kaydetti.

XS
SM
MD
LG