Erişilebilirlik

G-8'de Enerji Sorununa Çözüm Arayışları


Rusya’nın St. Petersburg kentindeki G-8 zirvesine katılan liderler, enerjiyle ilgili sorunların çözülmesi için adil ve rekabetçi çözümler getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ortadoğu’daki gelişmelerin ana gündem maddesi olduğu bugünkü toplantılar sonunda yapılan açıklamada, enerji piyasalarında yatırımların artırılması, şeffaflık ve rekabetin sağlanması konularının desteklendiği açıklandı.

Bu karar, Avrupa Birliği’nin, enerji piyasalarının yönetimine ilişkin kurallarının yer aldığı Enerji Tüzüğü’nü destekliyor. Ancak Rusya, enerji piyasalarını yabancı firmalara açacağı gerekçesiyle, tüzüğü onaylamıyor.

Öte yandan bazı G-8 üyeleri, küresel çapta artan enerji talebinin karşılanması ve çevrenin korunması için nükleer enerjiden yararlanılabileceğini açıkladı. G-8 üyelerinden Almanya’nın, 2020’li yıllarda nükleer enerjiyi aşamalı olarak sona erdireceğine ilişkin planlarına rağmen bugünkü açıklamada, böyle bir maddenin yer alması ise dikkat çekiyor.

G-8 liderlerinin ayrıca, eğitim programları konusunda işbirliği yapılması ve bulaşıcı hastalıkların izlenip kontrol altına alınması konularında da kararlar aldıkları bildiriliyor. Liderler ayrıca, Afrika’da yoksulluğun ve hastalıkların azaltılması konusunda da destek sözü verdi.

St. Petersburg'da Küreselleşme Karşıtı Gösteriler

G-8 zirvesine ev sahipliği yapan St.Petersburg’da polis, kentin büyük caddelerinden birini bir süreliğine kapatan küreselleşme karşıtı göstericileri göz altına aldı. .

St. Petersburg polisinin, kentin merkezinde bir otelde toplanan, G-8 karşıtı sloganlar atan, pankartlar taşıyan ve trafik akışını kısa süreliğine engelleyen en az 37 protestocuyu göz altına aldığı bildiriliyor.

Göz altına alınanlar arasında Beyaz Rusya, İngiltere, Almanya, Ukrayna ve diğer Avrupa ülkelerinin vatandaşları bulunuyor.

Kentin başka bir bölgesinde ise, sanayileşmiş ülkeleri ve Çeçenistan’daki savaşı kınayan, faşizme son verilmesi çağrısında bulunan bir grup gösterici daha tutuklandı.
XS
SM
MD
LG