Erişilebilirlik

Lübnan'da İsrail Bombardımanı Sürüyor


İsrail uçakları Lübnan’da yeni saldırılar düzenlerken Hizbullah’ın Beyrut’taki karargahı dahil çeşitli hedefleri vurdu.

Görgü tanıkları, İsrail uçaklarının kuzeydeki Trablus limanını da bombaladığını söylüyor. Televizyon haberlerinde ise İsrail uçaklarının Hamas’ın Beyrut’taki bürosunu vurduğu bildirildi.

Lübnan’ın güneyinde bölge halkı İsrail hava saldırısından kaçmaya çalışırken en az 15 kişinin öldüğü haber veriliyor. Lübnan polisi tarafından yapılan açıklamada, bugünkü İsrail saldırılarında ülkede toplam 33 kişi öldü. Böylece dört gündür süren İsrail saldırısında ölenlerin sayısı, çoğu siviller olmak üzere 106'ya yükseldi. İsrail tarafında ise dört sivil ve 11 asker olmak üzere toplam 15 kişinin öldüğü bildiriliyor.

İsrail uçakları, Lübnan’ın Suriye sınırına yakın insansız bir bölgesini de bombaladı. İsrail ordusu, bölgenin, Hizbullah’a Suriye üzerinden silah ulaştırılmasını önlemek için bombalandığını açıkladı.

Hizbullah ise bugün İsrail'in kuzeyinde Tiberya gölü çevresindeki Tiberya kasabasına roket attı. Bu, Hizbullah’ın İsrail topraklarına düzenlediği en uzun menzilli roket saldırısı oluyor. Bir İsrailli yetkili, Hizbullah’ın elinde Tel Aviv’i vuracak menzilde füzeler bulunduğu uyarısı yaptı.

Bu arada İsrail, Hizbullah füze saldırısına karşı Hayfa’ya Amerikan yapımı Patriot füzeleri yerleştirdi.

XS
SM
MD
LG