Erişilebilirlik

14 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


Washington Post, İsrail’in Lübnan’a girmesini, Ortadoğu’da son yıllarda yaşanan en tehlikeli gelişme olarak değerlendiriyor ve bundan Hizbullah’ı destekleyen İran ve Suriye’yi sorumlu tutuyor. Gazete, bu nedenle Tahran ve Şam’a yönelik diplomatik baskıların arttırılması çağrısında bulunuyor

"Tahran, sadece uranyum zenginleştirme programından dolayı değil, aynı zamanda Hizbullah’a verdiği destek nedeniyle de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne havale edilmelidir. Hizbullah ve Hamas’a barınma imkanı sağlayan Şam’a yönelik uluslararası baskılar artırılmalı, yaptırımlar da gündeme gelmelidir. Ancak bu diplomatik çabalar, son çatışmaları Hizbullah ve destekçilerinin kışkırttığını ve dolayısıyla sonuçlarına katlanmaları gerektiği gerçeğini gizlememelidir."

Christian Science Monitor de Ortadoğu’da tırmanan gerginlikten Hizbullah ve Hamas’ı sorumlu tutuyor ve her iki örgütün de, demokrasi ve barış yönündeki gelişmeleri baltalayarak kendi militan yapılarını meşrulaştırmak amacıyla böyle bir politika izlediğini öne sürüyor. Yapılan yorumda, ılımlı politikacıların ve halkın her iki örgüt üzerindeki baskısının daha da artabileceği iddia ediliyor.

"Hizbullah ve Hamas’ın içinde yer aldığı hükümetlerin ılımlı yöneticileri, savaşla ve savaşın siviller üzerindeki etkisiyle karşılaştıkça, bu militan örgütlere karşı bir tavır geliştirebilirler. Henüz yeni kurulmuş olan bu demokratik hükümetler, savaş istemeyen halkın desteğini de arkasına alabilir. Ilımlılar, ayrıca her iki örgütü de içinde yer aldıkları hükümetten atma tehdidinde de bulunabilir."

Washington Times Hazar Enerji Güvenliği başkanı Rob Sobhani’nin Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattıyla ilgili bir makalesine yer veriyor. Makalede boru hattının faaliyete geçmesi, Hazar petrollerini doğrudan Batı pazarlarına taşımayı amaçlayan Amerikan dış politikasının bir sonucu olarak değerlendiriyor.

"Bu, jeo-stratejik önemi olan bir boru hattıdır; Doğu-Batı enerji koridorunda yer alan üç Amerikan müttefiki ülkeyi birbirine bağlıyor. Rusya’nın Hazar’dan yapılan petrol ihracatı üzerinde uzun süredir devam eden etkinliğini azaltıyor ve İran’daki İslamcı rejimi petrol nakil gelirinden mahrum bırakıyor."

Los Angeles Times muhabiri Amberin Zaman, Orhan Pamuk’tan sonra yazar Elif Şafak hakkında da “Türklüğü aşağılama” iddiasıyla dava açılmasının gündeme gelmesini, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine zarar verebilecek bir gelişme olarak yorumluyor. Haberde, Hrant Dink’in de benzer bir suçlamayla altı ay hapis cezasına çarptırıldığı hatırlatılıyor.

"Türk Yayıncılar Birliği’ne göre, halen 47 yazar Atatürk’e hakaret ve ırklar arası nefreti kışkırtmak gibi suçlamalarla yargılanıyor. Söz konusu davalar, 2002 yılında gerçekleşen ve Avrupa Birliği’nin Türkiye’yle müzakerelere başlama kararı almasını sağlayan reformlara rağmen açılıyor. Avrupa Birliği, bir çok kez Türkiye’nin üyelik koşullarını ihlal etmeyi sürdürmesi halinde müzakerelerin askıya alınabileceği uyarısında bulunmuştu."

XS
SM
MD
LG