Erişilebilirlik

ABD Japon Üssüne Savaş Gemisi Gönderdi


Amerika, Kuzey Kore’nin füze denemelerinden sonra Japonya’ya güdümlü füze atan savaş gemisi gönderdi.

U.S.S. Mustin adlı destroyer bugün Japonya’nın Yokosuka deniz üssüne vardı. Destroyerde en gelişmiş füze izleme sistemi de bulunuyor.

Amerikalı askeri yetkililer, Kuzey Kore’nin Çarşamba ve Perşembe günü gerçekleştirdiği füze denemelerinde aynı sistemin kullanıldığını açıkladı.

Ancak yetkililer, geminin, füze denemelerine karşılık olarak gönderilmediğini söyledi. Amerika’nın Mustin ile birlikte halen Yokosuka üssünde füze izleme sistemlerine sahip 8 savaş gemisi bulunuyor.

Hill Seul'de Temaslarda Bulunuyor

Öte yandan Amerika’nın Kuzey Kore özel temsilcisi Christopher Hill, Seul’de Çin’in Kuzey Kore ile özel altılı görüşme yapılması önerisini desteklediğini açıkladı.

Hill, Amerika’nın altılı görüşmeler çerçevesinde Kuzey Kore ile ikili görüşme yapmaya hazır olduğunu da söyledi.

Amerika Dışişleri Bakan yardımcısı Christopher Hill, Seul’de yaptığı görüşmelerde Güney Koreli üst düzey yetkililerden Kuzey Kore’yi altılı görüşmelere dönmeye ikna için çaba harcamalarını istedi.

Hill, “Bence, altılı görüşme sürecine katılan hepimiz için tek bir sesle konuşmak ve Kuzey Kore’ye açık bir mesaj vermek büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Amerikalı bakan yardımcısının dün Pekin bugün de Seul’da yaptığı temaslarda sözünü ettiği, ”tek ses” ya da ortak mesaj, Kuzey Kore’yi görüşme masasına döndürme yolları üzerinde odaklaşıyor.

Bakan yardımcısı Hill, Çin’in Kuzey Kore ile özel bir altılı görüşme yapma önerisini desteklediğini açıkladı. Hill, Kuzey Kore’nin Amerika ile baş başa görüşme isteğini reddetti bunun ancak altılı görüşmeler çerçevesinde gerçekleşebileceğini söyledi.

Amerika, İngiltere ve Fransa ile birlikte, Japonya tarafından hazırlanan ve kuzey Kore’ye yaptırımlar uygulanması çağrısında bulunan Güvenlik Konseyi karar tasarısını destekliyor.

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Aso, Tokyo’nun bu konuda asla taviz vermeyeceğini söyledi. Japon bakan, ülkesinin yaptırımlar içeren bağlayıcı bir karar tasarısının kabul edilmesi konusunda kararlı olduğunu vurguladı.

Güvenlik Konseyinin veto yetkisine sahip iki daimi üyesi Çin ve Rusya ise öteden beri Kuzey Kore’ye yaptırımlar uygulanmasına karşı çıkıyor. Pekin ve Moskova, Kuzey Kore’nin füze denemelerinin kınayan ancak bağlayıcı olmayan bir Konsey bildirisi yayınlanmasını istiyor.

Güney Kore, kuzey Kore’ye binlerce ton yiyecek ve gübre yardımını durduğunu açıkladı. Ancak Kuzey Kore ile ilişkileri geliştirmekten yana olan Güney Kore, cezai yaptırımları desteklemekte isteksiz davranıyor.

Amerika dışişleri bakan yardımcısı Christopher Hill, Washington’un bir Makao bankasına tek yanlı koyduğu yaptırımları kaldırmayı reddetti. Amerika Makao adasındaki Banco delta Asi adlı bankayı Kuzey Kore’nin kalpazanlık gibi yasadışı faaliyetlerden elde ettiği kara parayı aklamasına yardım etmekle suçluyor.

Kuzey Kore ise bankaya konan yaptırımlar kalkarsa altılı görüşmelere döneceğini söylüyor.

Bakan yardımcısı Hill, özellikle pervasızca füze denemeleri yaptığı bir sırada Kuzey Kore’ye böyle bir jest de bulunmanın imkansız olduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG