Erişilebilirlik

7 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


Boston Globe, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırının haklı gerekçeleri olsa bile, Filistinlileri toplu biçimde cezalandırma politikasının, hem uluslararası hukuka, hem de insanlık anlayışına sığmadığını vurguluyor. Gazete, İsrail’in 700 bin Filistinliyi elektriksiz bırakması nedeniyle, bölgede insani bir felaket yaşanabileceği uyarısında bulunuyor:

"Bir İsrail askerinin kurtarılması için yüz binlerce sivil, rehin alınmamalıdır. Eğer İsrail başbakanı Ehud Olmert, bu politikayla Filistin halkının, Hamas’a ve İsrail’e füze saldırısı düzenleyen diğer kesimlere karşı tavır almasını sağlayacağını sanıyorsa, hem ahlaki hem de siyasi açıdan büyük bir hata yapıyor."

Christian Science Monitor, Çin’in yıllardır sürdürülen çabalara rağmen Kuzey Kore’nin nükleer silahlanma ve uzun menzilli füze geliştirme projelerini engelleyemediğini kaydediyor. Gelişmelerin Japonya’yı silahlanma yarışına zorlayacağı görüşüne yer veren gazete, bunun da Kuzey Kore’ye yaptırım uygulanmasına karşı çıkan Pekin’in zararına olacağını savunuyor:

"Çinli liderler iktidarlarını sürdürebilmek için iç istikrar ve ekonomik büyümeye öncelik verdi. Kuzey Kore’yi desteklemek adına bütün bunları riske atmak hiç de kolay bir tercih değil. Çinli liderlerin uzun vadeli çıkarları, bölgede barışın sürmesini, Japonya’nın silahlanmamasını ve Amerika’nın kendini güvende hissetmesini gerektiriyor. Pekin’in önceliklerini yeniden değerlendirmesinin zamanı geldi."

New York Times, Meksika’da devlet başkanlığı seçimini iktidar partisinin adayı Felipe Calderon’un az farkla kazandığının açıklanmasından sonra, solcu aday Lopez Obrador’un sonuçlara itiraz etmesini değerlendiriyor. Meksika’nın geçmişte bir çok seçim yolsuzluğuna sahne olduğunu hatırlatan gazete, yetkilileri seçimin adil geçtiğini kanıtlayacak her türlü önlemi almaya çağırırken, siyasilerden de daha sorumlu davranmalarını istiyor:

"Lopez Obrador, Cumartesi günü bir miting düzenlenmesini istedi ama Meksika’nın istikrarına ve kendisinin demokrat imajına zarar verebilecek kitle gösterilerinden kaçınması gerekir. Calderon ise, oyların yeniden sayılmasına karşı çıkmamalıdır. Eğer sonuçlar Calderon’un lehine olursa, ülkeyi daha güçlü bir biçimde yönetecektir."

USA Today, Almanya’nın yarı finalde İtalya’ya yenilerek elenmesine rağmen, Dünya Kupasından kazançlı çıktığı görüşüne yer veriyor. Gazetenin yorumunda, Alman milli futbol takımının ülkede ulusal gururu canlandırdığı belirtiliyor, ancak Alman seyircilerin, ırkçı tutumlardan ve Nazi anlayışından uzak durduğunun altı çiziliyor:

"Avrupa’nın diğer birçok ülkesinde olduğu gibi, Almanya’da da futbol kulüpleri, dünyanın dört bir yanından oyuncu transfer ederken, seyirciler arasında ırkçı tavırlar göze çarpıyordu. Ancak neyse ki, dünya kupası sırasında bu tür olaylar yaşanmadı. Pazar günü oynanacak final maçında kupanın galibi ya İtalya olacak ya da Fransa. Fakat, böylesine güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptıkları için Almanlar kendilerini de şampiyon olarak görebilir. "

XS
SM
MD
LG