Erişilebilirlik

'Kriz Beklentisinde Olanlar Yanılıyor'


Dünya Bankası’nın geçen hafta onayladığı 500 milyon dolarlık krediye ilişkin, bu sabah, Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Andrew Vorkink’le, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Babacan, “bu kredi ile ekonomimizin şoklara dayanıklı daha güçlü bir yapısal çerçeveye kavuşması yönünde önemli bir adım daha atılmıştır'' dedi.

Türkiye’de son dönemde yaşanan dalgalanmaya ilişkin gemi benzetmesi yapan Babacan “Geminin bakımı yapılmıştır, gövdesi güçlendirilmiştir. Mürettebatı tecrübelidir,” diye konuştu. Babacan, en ufak bir dalgalanmada kriz için tarih verenlerin her defasında yanıldığını belirterek, Türkiye’nin şoklara, dalgalanmalara karşı dirençli hale geldiğini vurguladı.

Ali Babacan, basın toplantısında üçüncü ve dördüncü gözden geçirmelere ait niyet mektubuna ilişkin çalışmaların dün gece tamamlandığını ve niyet mektubunu bugün imzalayıp Uluslararası Para Fonu, IMF’ye göndereceklerini açıkladı.

Babacan, önümüzdeki yıl yapılacak seçimler nedeniyle ekonomik hedef ve uygulamalardan sapma olmayacağını da vurgularken, Dünya Bankası’yla birlikte istihdamın arttırılması için yeni bir çalışma başlatılacağını söyledi.

Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Andrew Vorkink ise, hükümeti övdü ve hükümetin başladığı reformları son ana kadar takip ettiğini ve tamamladığını söyledi.

Bugün imzaladıkları anlaşmayla, Türkiye'ye olan güvenlerini bir kez daha sergilemiş olduklarını ifade eden Vorkink, "Türkiye, dünyada Dünya Bankası projeleri ve katkılarından yararlanan ülkeler arasında ikinci büyük ülke konumunda bulunuyor” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG