Erişilebilirlik

Ortak Vizyon Belgesi Açıklandı


Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’la bir araya geldi.

Toplantılarından sonra ortak basın toplantısı düzenleyen iki bakan, Türkiye’yle Amerika’nın stratejik ortak olduklarını vurgulayarak, iki ülke arasında hazırlanan Ortak Vizyon Belgesi'nin tamamlandığını açıkladılar.

Türkiye’yle Amerika’nın güçlü bir dostluk ilişkisi ve stratejik ortaklığı olduğunu söyleyen Rice, ortak vizyon belgesinin bölgesel ve küresel istikrara katkı sağlayacağını söyledi.

Ortak Vizyon belgesinde ne var? Belgede, “Bölgesel ve küresel hedeflerimiz bağlamında aynı değer ve idealleri paylaşıyoruz. Bunlar: barış, demokrasi, özgürlük ve refahın yayılmasıdır” yazıyor... Belgede, Türkiye’yle Amerika ortak ilgi alanlarında birlikte çalışmayı taahhüt ediyor.

Bu ortak ilgi alanları da şöyle sıralanıyor: Geniş Ortadoğu’da barış ve istikrarın demokrasi yoluyla yaygınlaştırılması; Birleşik bir Irak'ta istikrarın, demokrasinin ve refahın teşvik edilmesi; İran'ın nükleer programına ilişkin diplomatik çabaların desteklenmesi; kitle imha silahlarının önlenmesi; Kıbrıs sorununa BM gözetimi altında adil ve kalıcı, kapsamlı ve karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözümü desteklemek ve bu bağlamda Kıbrıs Türklerinin üzerindeki izolasyonun kaldırılması; PKK ve buna bağlı örgütlerle mücadele dahil olmak üzere terörizme karşı konulması; enerji güvenliği; ve Arap-İsrail ihtilafının kalıcı çözümüne yönelik uluslararası çabaların desteklenmesi...

Belgede stratejik ortaklık vurgusu yapılıyor ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğini Amerika’nın kuvvetle desteklediği belirtiliyor.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Amerika’nın Türkiye’ye verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Türkiye’yle Amerika’nın temeli güçlü bir stratejik ilişkisi olduğunu belirtti ve Amerikalı meslektaşıyla, Irak, İran, PKK, Ortadoğu sorunu, Kıbrıs ve enerji gibi konularda fikir alışverişinde bulunduğunu kaydetti.

Ortak Vizyon Belgesi'nin bir eylem planı olmadığını söyleyen Gül, bu belgenin iki ülke arasındaki diyaloga ivme kazandıracağını ve ikili ilişkilerde, bölgesel ve uluslararası konular hakkında doğabilecek kaygıları giderme konusunda faydalı olacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Rice, bazen iki ülkenin, günlük olaylardan uzaklaşıp, ilişkilere geniş açıdan bakmasında fayda olduğunu söyledi. Rice, böyle bir belgeyle, kamuoylarına Türk-Amerikan ilişkilerinin ortak değerler ve ortak stratejik çıkarlar üzerine kurulu olduğunu hatırlatmanın önemli olduğunu belirtti.

Condoleezza Rice, PKK’nın terör örgütü olduğunu yineledi, ve Irak ve Türk hükümetleriyle işbirliği yaparak PKK sorununa çözüm bulma konusunda çok çalışacaklarını söyledi. Rice, kimsenin PKK’nın Türkiye’ye saldırmasını istemediğini de vurguladı.

Dışişleri Bakanı Rice, İsrailli bir askerin Hamas militanları tarafından kaçırılması konusunda, Türkiye’nin Suriye hükümeti nezdinde yaptığı girişimi takdir ettiklerini, bu tür girişimlerin “yardımcı olduğunu” söyledi.

Dışişleri Bakanı Gül, Türk – Amerikan ilişkilerinin güven üzerine kurulu olduğunu ve yapıcı bir gündemi olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG