Erişilebilirlik

Finlandiya'dan Türkiye'ye Ilımlı Mesajlar


Avrupa Birliği Dönem Başkanı Finlandiya ve Komisyon’dan Türkiye konusunda dengeli mesajlar geldi. Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen oturumda ilişkinin rayda kalması gerektiği vurgulanırken yükümlülüklerin yerine getirilmesinin öneminin altı çizildi.

Altı aylık bir süre için Avrupa Birliği’nin dümenine oturan Finlandiya programı konusunda Avrupa Parlamentosu üyelerine bilgi verdi. Türkiye’nin üyeliğine şüpheyle yaklaşan Avusturya’nın yürüttüğü altı aylık dönem başkanlığının ardından Finlandiya, verdiği mesajlarla Türkiye ve genişleme konusunda olumlu yönde ton değişikliğine gideceğinin sinyallerini daha şimdiden veriyor.

Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Türkiye konusunda dengeli ve tartışmaya girmekten kaçınan bir yaklaşım sergiledi.

Vanhanen, Türkiye ve Hırvatistan’la müzakerelerin “kaydedilen ilerlemeler temelinde” süreceğine vurgu yaparken sonbaharda olası bir krizin tetikleyicisi olması beklenen Ek Protokol konusuna değinmekten kaçındı ve bu konuda sadece Avrupa birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun konuşmasına atıf yapmayı tercih etti.

Oturum sonrasında düzenlediği basın toplantısında da müzakerelerin nihai hedefinin üyelik olduğunu belirten Vanhanen, Türkiye’nin üyeliğinin hem Avrupa Birliği’ni hem de ekonomisini güçlendireceğini söyledi. Türk ekonomisinin önemli olduğunun altını çizen Finlandiya Başbakanı, Türkiye’nin üyeliğinin bölgedeki istikrarın ve demokrasinin gelişmesine katkı yapacağını dile getirdi.

Barroso da oturumda oldukça dengeli bir yaklaşım sergilemeye özen gösterdi. Türkiye’ye karşı ciddi ve doğru bir yaklaşım sergilenmesi gereğine vurgu yapan Barroso, müzakerelerin devamından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Süreci uzun ve bazen de çok tümsekli olacak bir yola benzeten Barroso, önemli olanın açık, dürüst ve adil olunması olduğunu söyledi. Avrupa Birliği’nin olduğu gibi Türkiye’nin de yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini kaydeden Barroso “Bu yükümlülükler Ek Protokol’e saygıyı da içeriyor” diye konuştu.

Genişlemeyi öncelikleri arasında ilk sıralara yerleştiren Finlandiya, bu alanda “ton değişikliğine” gideceğini de açıkça ortaya koydu. Helsinki, Türkiye’nin üyeliğine yönelik şüpheli yaklaşımıyla dikkat çeken Avusturya’nın hazmetme kapasitesini kriter haline getirme düşüncesine sıcak bakmadığını hissettirdi. Vanhanen, “Bu unsurun yeni bir kriter olarak benimsenmemesinden memnunum. Aday ülkeler için yeni kriterler yaratılmamalı” dedi. Avrupa Birliği’nin “açık bir birlik” olmayı sürdürmesi ve üyelik kriterlerini yerine getiren Avrupa ülkelerinin üye olabilmeleri gerektiği de Vanhanen’in vurguları arasında yer aldı.
XS
SM
MD
LG