Erişilebilirlik

4 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


New York Times 230 yıl önce ilan edilen Amerika’nın bağımsızlığının, her zamanki gibi yine mangal partileri ve havai fişeklerle kutlanacağını yazıyor. Gazete, bu yılki kutlamalar öncesinde, Bush Yönetimi'ne yönelik eleştirilerini de yumuşak bir dille tekrarlıyor:.

"Temel yurttaşlık haklarında her gün yeni sorunların ortaya çıktığı, denge üzerine kurulu olan bir sistemde dengelerin zor sınavlardan geçtiği bir dönem yaşıyoruz. Bu, 4 Temmuz’da, yaşadığımız siyasi ve felsefi çatışmaları yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Demokrasimizi canlı ve güçlü tutmak konusunda endişe duymamız gerekiyor. Ancak her şeye rağmen, geçmişimizden gurur duymamız ve Amerika’nın uzlaşma yeteneğini yeniden hatırlamamız da gerekiyor."

Washington Post Meksika’daki devlet başkanlığı seçiminin başa baş geçtiğini hatırlatıyor ve seçim kurulunun seçimin galibini açıklama konusunda temkinli davrandığını belirtiyor. Gazete, buna rağmen muhafazakar aday Felipe Calderon ile solcu aday Lopez Obrador’un zafer ilan etmesini eleştiriyor ve bu tavrın demokrasinin kökleşmesine zarar vereceğini savunuyor:

"Lopez Obrador’un seçim sonuçlarını sokak gösterileri veya benzer yöntemlerle değiştirmeye kalkışmaması, Meksika demokrasisi açısından büyük önem taşıyor. Çünkü, Meksika’nın siyasi kurtarıcılardan çok, hukuk devleti anlayışının kurumsallaşmasına ve güçlenmesine ihtiyacı var."

Los Angeles Times da Meksika devlet başkanlığı seçiminde solcu aday Lopez Obrador’un zafer ilan ederek halkı sokağa dökme tehdidinde bulunmasını eleştiriyor. Gazete, bütün tarafları seçim kurulunun açıklayacağı resmi sonuçlara saygı göstermeye çağırıyor:

"Amerikalıların 2000 yılındaki seçimlerde yaşadığı gibi, nefes nefese geçen bir seçim yarışı, en gelişmiş demokrasileri bile zorlar. Ancak Meksika’daki seçim görevlileri, süreci büyük bir başarıyla yönetti. Şimdi Meksika demokrasisinin, Obrador’un gösterdiğinden çok daha fazla olgunluk ve sorumluluğa ihtiyacı var."

Christian Science Monitor, Gürcistan’ın üç yıl önce yaşanan Gül Devrimi'nin ardından Batı'ya yöneldiğini hatırlatıyor, ancak Rusya’nın bu ülke üzerindeki baskısının giderek arttığını ifade ediyor. Gazetenin haberinde, Gürcistan devlet başkanı Mikhail Saakashvili’nin Salı günü başkan Bush’la yapacağı görüşmede, daha fazla destek isteyeceği kaydediliyor.

"Rusya, bu yıl başında sağlık gerekçesini öne sürerek Gürcistan’ın en önemli ihraç kalemleri olan şarap ve sodaya ambargo uygulamaya başladı. Rusya’da çalışan yaklaşık 1,5 milyon Gürcü işçi de vize almakta artık daha fazla zorlukla karşılaşıyor. Moskova ayrıca Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya bölgelerindeki ayrılıkçı akımları da destekliyor."

XS
SM
MD
LG