Erişilebilirlik

3 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor, 4 Temmuz, Amerika’nın Bağımsızlık Günü arifesinde, bu ülkenin klasik bir ulus olmadığını vurguluyor. Gazete, Amerikalıları birbirine bağlayan en önemli unsurun ortak değerler sistemi olduğunu belirtiyor ancak bu değerlerin her Amerikalı tarafından farklı yorumlanabileceğine dikkat çekiyor:

"Bu 4 Temmuz’da Amerikalılar ve özellikle de yöneticileri, muhaliflerine karşı yurtseverlik kartını oynamaya kalkmamalıdır. Kimsenin ülkeyi ne kadar sevdiğini sorgulamamalıdır. Tam tersine gündemdeki konuların özüyle ilgilenmeli, savunulan düşüncelerin Amerika’nın temelindeki değerlere uygunluğunu göz önünde tutmalıdır. Bunun için de Amerika’nın nasıl ve hangi değerler üzerine kurulduğunu iyi öğrenmelidir."

USA Today de aradan 260 yıl geçmiş olmasına rağmen Bağımsızlık Bildirgesi’ndeki ilkelerin hala geçerliliğini koruduğu görüşünde. Gazete, Amerikalıları diğer uluslardan ayıran en önemli özelliğin bireysel özgürlükler olduğunu yazıyor:

"Anketlere göre Amerikalıların büyük bir kısmı ifade ve inanç özgürlüğüne inanıyor. Eşit haklara inanıyor. Ancak anketlerde rahatsızlık veren bir nokta da var. Özgürlük sadece sizinle aynı düşünceleri savunanlar için değil, size şiddetle karşı çıkanlar için de gereklidir. Yapılan anketlere göre halkın yarısı, Amerikalıların beş yıl öncesine göre daha az hoşgörülü olduğuna inanıyor. Buna rağmen verilen cevaplar, özgürlük anlayışının kolay kolay yok olmayacak bir tarihi ve psikolojik kökene sahip olduğunu gösteriyor."

New York Times, Birleşmiş Milletler bütçesinin büyük bir kısmını karşılayan zengin ülkelerin örgütte idari bir reform istediğini ancak yoksul ülkelerin bir dayatma olarak gördükleri bu talebe direndiğini yazıyor. Gazete, Birleşmiş Milletler’de daha etkin ve verimli bir işleyiş sağlanamazsa, bundan en büyük zararı yoksul ülkelerin göreceğini savunuyor:

"Birleşmiş Milletler üyesi bütün ülkeler için gerekli olan reformlar, Amerika’ya veya diğer zengin ülkelere taviz verilmesi anlamına gelmez. Birleşmiş Milletler, örgütün çok daha küçük olduğu bir dönemde belirlenmiş idari ve mali kurallarla, 21. yüzyılda etkin bir biçimde çalışamaz. Petrol karşılığı gıda programındaki gibi yolsuzluklar da bunu açıkça gösteriyor."

Los Angeles Times, Sri Lanka’da hükümet güçleriyle ayrılıkçı Tamil Kaplanları arasındaki çatışmaların giderek yoğunlaşmasına rağmen Avrupa Birliği ve Hindistan’ın desteğiyle bölgede ateşkesin yeniden sağlanabileceği görüşüne yer veriyor.

"Sri Lanka’da savaş, Hindistan’a mülteci akını yaşanmasına ve bu ülkede istikrarın zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle barışın sağlanması Hindistan’ın çıkarlarına uygundur. Dolayısıyla Avrupa Birliği tarafları masaya oturtma çabasını sürdürürken, Hindistan da barış için daha aktif bir politika izlemelidir. Çatışmaların savaşa dönüşmesini önlemek için hala zaman var."

XS
SM
MD
LG