Erişilebilirlik

Rice Karzai'yle Görüştü


Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Kabil’de Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile görüştü.

Bakan, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, teröristlere atfen, ortak düşmanın taktik değiştirdiğini ancak dünyanın da yeni stratejiler geliştirdiğini söyledi.

Rice, daha önce İslamabat’ta yaptığı açıklamada, Pakistan ve Afganistan hükümetlerinden, terörizm ve Taleban militanlarıyla mücadelede işbirliği yapmalarını istemişti.

Şiddet Olayları Devam Ediyor

Afganistan’da iki intihar bombacısı ölürken, üç Alman askeri yaralandı.

Zebul ilinde bir Amerikan askeri konvoyuna saldıran iki intihar komandosunun, bombaların erken patlaması üzerine öldükleri, başka cankaybı olmadığı açıklandı.

Alman askerlerin ise kuzeydeki Kunduz ilinde açılan ateş sonucu hafif yaralandıkları bildiriliyor.

İtalya Afganistan'dan Asker Çekecek

İtalya, Afganistan’daki NATO birliklerinin artırılması yönündeki planlara rağmen, askerlerinden 400 kadarını geri çekeceğini açıkladı.

İtalya’nın Kabil ve Herat’ta 1300 askeri var. Hükümet, geride kalacak birliğin askeri görevler yerine, sivil faaliyetler üstleneceğini bildirdi.

Koalisyon hükümetinin aldığı bu kararın parlamento tarafından da onaylanması gerekiyor.

Amerika, ülkenin güneyindeki çatışmaların artması dolayısıyla, NATO askerlerinin Kabil dışındaki bölgelerde de konuşlandırılmasını istiyor ve bunun için asker sayısının artırılmasını talep ediyordu.

Bu arada dün Afganistan’daki çatışmalarda, iki İngiliz ve 4 Afgan askerin yanısıra 26 militan öldü. En şiddetli çatışmaların, Helmand bölgesindeki Musa Kale’de ve Zebul’de olduğu bildirildi.

Kuzeydeki Kunduz bölgesindeyse bombalı araçla intihar saldırısı düzenlendi. Bir Alman askeri konvoyunun geçişi sırasında meydana gelen patlamada iki Afgan sivil öldü, 8’i de yaralandı.

XS
SM
MD
LG