Erişilebilirlik

Karzai: 'Taleban Bize Tehdit Değil'


Afganistan Cumhurbaşkanı Hamit Karzai, devrik Taleban rejiminin kalıntılarının, hükümetine yönelik herhangi bir tehdit oluşturmadığını söyledi.

Karzai, CNN Televizyonuna verdiği demeçte Taleban militanlarının okullara ve sivillere yönelik saldırılar düzenlediğini belirtti, ancak militanların Afgan güvenlik güçleri karşısında etkisiz olduğunu söyledi.

Afgan ve Amerikan birlikleri, ülkenin güneyinde son zamanlarda artan şiddet eylemlerini bastırmak amacıyla operasyonlar düzenliyor.

Hamit Karzai, kaçak Taleban lideri Molla Ömer’i de eleştirdi ve Ömer’in saklandığı yerden Afgan hükümetine karşı saldırılar düzenlediğini belirtti.

Öte yandan Pakistan Televizyonu, Molla Ömer’e ait olduğu iddia edilen bir ses kaydı yayınladı. Molla Ömer, kayıtta, militanların Afganistan’ın büyük bölümünde kontrolü sağladığını söylüyor. Ancak Taleban sözcüsü olduğunu öne süren bir kişi, kaydın gerçek olmadığını açıkladı.

Operasyonlarda 45 Militan Öldürüldü

Afganistan’daki Amerikan Ordusu’ndan yapılan açıklamada, ülkenin güneyindeki Kandahar vilayetinde çıkan çatışmada 2 koalisyon askerinin ve 45 direnişçinin öldüğü bildirildi.

Kandahar’daki Afgan General Rahmetullah Raufi, direnişçilere karşı çatışmanın, dün geç saatlerde başladığını ve birkaç saat sürdüğünü söyledi.

Afganistan’ın güneyinde artan şiddet eylemlerini bastırmak amacıyla başlatılan operasyonlara, 10 binden fazla asker katılıyor. Son 2 günde ise 100’den fazla militanın öldürüldüğü bildiriliyor.

Öte yandan kuzeydoğudaki Nuristan vilayetinde Taleban militanları, ikisi doktor olmak üzere en az 5 Afgan sağlık görevlisini kaçırdı. Yetkililer, görevlilerden birinin İsveç Afganistan Komitesi’nde görev yaptığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG