Erişilebilirlik

İsrail Hava Saldırısında 3 Çocuk Öldü


İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında üç çocuğun öldüğü bildiriliyor.

Görgü tanıklarına göre Cebaliye mülteci kampında bir aracı hedef alan saldırıda en az beşi çocuk 10 kişi de yaralandı..Araçtaki kişilerin füze isabet etmeden önce kendilerini dışarı attıkları ancak yolkenarındaki çocukların kaçamadıkları haber veriliyor..

İsrail ise saldırıyı doğruladı, Filistinli militanlara yönelik olduğunu bildirdi.

Öteyandan İsrail başbakanı Ehud Olmert ve Filistin yönetimi başkanı Mahmud Abbas’ın bu hafta Ürdün’de düzenlenen bir uluslararası toplantıda görüşmeleri bekleniyor.

Ürdünlü yetkililer, iki liderin tarihi Petra kentinde Kral Abdullah’ın evsahipliğini yaptığı Nobel barış ödülü sahiplerini biraraya getiren toplantıya katılacaklarını bildirdi.

Bu, başbakan olduktan sonra Olmert ile Abbas arasındaki ilk görüşme olacak..

Öteyandan Filistinlilerin çoğunun bağımsız devlet ve İsrail’in varlığının kabul edilmesiyle ilgili belgeyi desteklediği belirlendi.

Yeni yapılan bir anket, Filistinlilerin yüzde 75’inin, Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın referanduma sunmayı planladığı belgeyi desteklediğini gösteriyor.

Ancak ankete katılanların sadece yüzde 47’si, referandumda evet oyu kullanacağını söyledi.

Abbas, Hamas hükümetinin Filistin devletinin kurulmasıyla ilgili belgeyi onaylamaması halinde 26 Haziran’da referanduma gidileceğini duyurmuştu.

Araştırmayı yapan kuruluşun başkanı Halil Şikaki’ye göre, sonuçlar, Mahmut Abbas’a referandum kararından vazgeçmesi, Hamas hükümetine de belgeyi onaylaması mesajı veriyor.

XS
SM
MD
LG