Erişilebilirlik

Erdoğan TÜSİAD Yetkilileriyle Görüştü


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Avrupa Birliği’ne yönelik eleştirilerini sürdürürken, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Erdoğan’a Avrupa Birliği süreci için yeni bir iletişim stratejisi önerdi.

Hükümete yönelik eleştirileriyle bilinen Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin üst düzey yöneticileri bugün Başbakan Erdoğan’la görüştü. Görüşme sonrası açıklama yapan TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ile TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mustafa Koç Avrupa Birliği süreciyle ilgili kaygılarının bulunmadığını ancak Türkiye’nin yeni bir iletişim stratejisine ihtiyacı olduğunu vurguladılar.

Erdoğan-Koç- Sabancı görüşmesinde Avrupa Birliği ve ekonomi konularında görüş alışverişinde bulunuldu. "AB ile ilgili bir kaygımız yok. Teknik süreç başarılı bir şekilde sürüyor.” diyen TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Avrupa Birliği konusunda yurtiçi ve yurtdışı iletişim konusu üzerinde durduklarını ve bir iletişim stratejisine ihtiyaç olduğunu Başbakan’a aktardıklarını söyledi.

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkan Mustafa Koç da Avrupa Birliği yolunda Türkiye'nin önünde çok uzun bir süre olduğuna işaret ederek, önemli olanın Avrupa Birliği yolundaki kazanımların kamuoyuna aktarılması olduğunu kaydetti. TÜSİAD yöneticileri Kıbrıs konusunda çıkan anlaşmazlıklarda orta noktada buluşulacağına inandıklarını belirttiler.

Başbakan Erdoğan bugün partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada da Avrupa ile ilişkiler, ve bu ilişkilerde yaşanan Kıbrıs sorununa değindi. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği yolunda yaptığı reformlarda yavaşlama olmadığını kaydeden Başbakan, çok kısa dönemde çok yoğun çaba sarf ettik diye konuştu.

Türkiye’yi zorlu bir sürecin beklediğini de hatırlatan Erdoğan, Türkiye’den önce İngiltere, İspanya gibi birçok ülkenin benzer sıkıntılar yaşadığını belirtti. Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği üyeliğinde karşılaşılan sorunların Türkiye’nin büyüklüğü ve gücünden kaynaklandığını söyledi.

Konuşmasında Avrupa Birliği Dönem Başkanı Avusturya'nın Başbakanı Wolfgang Schüssel'in ''Türkiye ile müzakereler çok zor'' yorumuna da değinen Erdoğan "Bu yakıştırmalar çirkin. Türkiye zor değil, dürüst bir ülke" yanıtını verdi.

Kıbrıs konusunun Avrupa Birliği ile müzakerelere karıştırılmaması gerektiğini de kaydeden Başbakan, müzakere sürecinin teknik bir süreç olduğunu söyledi ve bu sürece siyaset karıştırılmamalı dedi.

Türkiye’nin Kıbrıs konusunda sözünde durduğunu hatırlatan Erdoğan, Avrupa Birliği’nin ise Kuzey Kıbrıs’a verdiği sözleri tutmadığını ifade etti. Başbakan, "Verilen sözler tutulmazsa kimse bizden ne limanları ne de havaalanlarını açmamızı beklemesin," diye konuştu. Tayyip Erdoğan, Kıbrıs’ta siyasi çözümün Avrupa Birliği zemininde değil, Birleşmiş Milletler zemininde sağlanabileceğini söyledi.

Geçen hafta, Brüksel’de yapılan Avrupa Birliği zirvesinde Türkiye’ye Kıbrıs konusunda uyarılar yapılmıştı. Avrupa Birliği yetkilileri, bu yıl içerisinde Türkiye’nin Ankara Anlaşmasına uygun hareket etmesini, yani liman ve havaalanlarını Rumlara açmasını bekliyor. 12 Haziran’da Avrupa Birliği ile fiili müzakerelere başlayan Türkiye ise, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uygulanan uluslararası izolasyon kaldırılmadıkça, Rum kesimine limanlarını ve havaalanlarını açmayı reddediyor.
XS
SM
MD
LG