Erişilebilirlik

'Kararlı Ortaklara İhtiyacımız Var'


Amerika’nın eski Ankara Büyükelçisi ve Politikadan sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Büyükelçi Eric Edelman, Türk – Amerikan ilişkilerinin temelinin hatırlanması gerektiğini söyledi. Washington’da sekizincisi düzenlenen Turgut Özal konferansında bir konuşma yapan Edelman, Türk Amerikan ilişkilerini değerlendirdi.

Washington Enstitüsü tarafından sekizincisi düzenlenen Turgut Özal konferansının bu yılki konuşmacısı, Amerika’nın eski Ankara Büyükelçisi ve Politikadan Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Büyükelçi Eric Edelman’dı.

Edelman, Amerika’nın Türkiye’yle ilişkilerine büyük önem verdiğini ve Türkiye’yi önemli bir dost ve müttefik olarak gördüğünü vurguladı. Türk Amerikan ilişkilerinin tarihi geçmişine değinen Büyükelçi Edelman, Kore, Kosovo ve Kabil gibi yerlerde işbirliği yapmış bu iki ülkenin dünyada barış ve refah için birlikte çalıştıklarını söyledi. Amerikalı bakan yardımcısı, ilişkilerin artık daha da büyük önem kazandığını belirtti. Türkiye’nin Amerika’ya terörle mücadelede destek verdiğini vurgulayan Edelman, ilişkilerde yaşanan sorunlara da değindi...

Edelman şöyle diyor: “Türk Amerikan ilişkilerinin çalkantılı bir dönem geçirdiği biliniyor. Amerika’nın 11 Eylül terör saldırılarına verdiği karşılık ilişkilerde tedirginlik yarattı ve bunun etkilerini aşmak için hala çaba gösterilıyor. Bu nedenle Türk Amerikan ilişkilerinin temelini hatırlamalıyız. Türkiye’nin özellikleri, ortak değerlerimiz ve ortak jeopolitik çıkarlarımız, Amerika’nın Türkiye’yi dost ve müttefik olarak görme arzusunu pekiştirdi...”

Edelman, işte bu unsurların 50 yıldır Amerika’nın Türkiye’yi desteklemesine neden olduğunu söyledi.

Büyükelçi Eric Edelman, Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Turgut Özal’ın liderliğinden övgüyle söz etti. Türkiye’nin bu liderlerinin örnek alınması gerektiğini söyleyen Edelman, konuşmasının önemli bir kısmını tarihi olaylara, ve bu liderlerin davranışlarına ayırdı. Edelman, örneğin, İnönü’nün İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye’nin egemenliğini tarafsızlık politikası izleyerek muhafaza etmeyi seçtiğini; ancak savaşın sonuna doğru müttefiklerinin yanında yer almanın öneminin farkına vardığını söyledi... Bu arada, Edelman, İnönü’nün Türkiye’de çok partili sistemin kurulmasını sağladığını hatırlatarak, “yapıcı ve sadık bir muhalefetin olması, demokratik bir ülkenin işlevliği açısından son derece önemlidir” dedi. Büyükelçi Edelman, Turgut Özal’ın 1991 yılındaki Körfez Savaşı sırasında yaptığı işbirliğini de övdü: Özal’ın, ekonomik ve siyasi risklere rağmen müttefiklerine destek verdiğini vurgulayan Edelman, eleştirilere direnen Özal’ın kararlı ve cesur davrandığını söyledi.

Savunma Bakan yardımcısı Edelman, lider olmanın, bazen tartışmalı kararlar vermeyi; siyasi kaygıların ötesine geçerek, ülkenin uzun vadeli çıkarları ve değerleri uğrunda fedakarlık yapmayı gerektirdiğini belirtti.

Büyükelçi Edelman, Türkiye’nin stratejik konumunun, sorumluluk getirdiğini; ve bazen zor kararlar gerektirdiğini vurguladı.

Peki, ya güncel konular? Örneğin İran: Edelman, Amerika’nın, İran’la yaşanan anlaşmazlığın diplomatik yollarla çözülmesi konusunda kararlı olduğunu vurguladı. Edelman, Amerika’nın Türkiye’nin verdiği destekten dolayı minnettar olduğunu söyledi.

Irak: Büyükelçi Edelman, Irak’taki istikrarsızlıktan en büyük zararı Türkiye’nin göreceğini söyledi. Irak’taki PKK varlığı konusunda, Edelman, Washington’un Ankara ve Bağdat hükümetleriyle birlikte çalışarak bu terör örgütüne son verme konusunda kararlı olduğunu söyledi. Edelman, PKK’yla mücadelede istihbarat paylaşımının en üst düzeylere çıktığını söyledi. Büyükelçi, Irak’ta güvenliği ve refahı sağlamak için, Türkiye dahil Irak’ın komşularına büyük sorumluluk düştüğünü vurguladı.

Edelman, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olma sürecinde Amerika’nın Türk halkının yanında olduğunu da sözlerine ekledi.

Edelman, konuşmasını şöyle noktaladı: “Bugünün güvenlik sorunlarını göz önünde bulundurduğumuzda, Amerika’nın kararlı ve güçlü ortaklara ihtiyacı var... Atatürk, İnönü ve Özal gibi... Ülkelerinin gelişmesi için tartışmalı kararlar almaktan korkmayan liderler...”

XS
SM
MD
LG