Erişilebilirlik

Bush'tan Irak Hükümetine Destek


Başkan Bush, Irak hükümetine verdiği desteği tekrarlayarak Amerika’nın Irak’ın başarıya ulaşması için gereken her şeyi yapacağını söyledi.

Bush, Bağdat’a yaptığı sürpriz ziyaretten sonra bugün Beyaz Saray’da bir basın toplantısı düzenledi. Bush, gazetecilere demokratik ve özgür Irak başkentini ziyaret etmenin kendisini “coşkulandırdığını” ve Başbakan Nuri el- Maliki ile yüzyüze görüşmekten büyük memnunluk duyduğunu açıkladı.

Başbakan el–Maliki ve kabinesindeki kişilerin kendisini çok etkilediğini belirten Bush, “Irak Başbakanına Amerika’nın taahhütlerine ve verdiği sözlere bağlı bir ülke olduğunu, Irak’ta da aynı şekilde davrandığını söyledim,” dedi.

Irak’ı çetin günlerin beklediğini kabul eden Bush, ancak başarıya ulaşılacağından emin olduğunu vurguladı. Başkan, Amerikan askerleri Irak kendisini savunacak hale gelmeden çekilirse dünyanın daha tehlikeli bir yer olacağını da belirtti.

Irak Başbakanı el-Maliki, dün Bush’a hükümetinin Amerika’nın yardımıyla teröristleri yenilgiye uğratmaya kararlı olduğunu söylemişti.

Saldırılar Sürüyor

Bağdat’ta bu sabah meydana gelen bombalı saldırıda iki kişi öldü.

Irak polisi, bomba dolu bir araçla yapılan saldırıda 6 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Bu arada Bağdat’ta, 40 bin Amerikan ve Irak askerinin katıldığı büyük bir operasyon yapılıyor. Başbakan Nuri el Maliki, kontrol noktalarının sayısının artırılacağını, sokağa çıkma yasağının uzatılacağını ve Cuma namazı sırasında trafiğin durdurulacağını söyledi.

El-Maliki, siyasi sürece katılacak bazı isyancı gruplarla görüşmeye hazır olduğunu açıkladı. Ancak Irak başbakanı ellerini kana bulamış kişilerle asla masaya oturmayacağını da vurguladı.

Öte yandan Basra’da yerel bir Şii din adamının yandaşları, İran konsolosluğunun bazı bölümlerini ateşe verdi..İran televizyonunda yapılan bir yayında Şii din adamına hakaret edildiği öne sürülüyor.

XS
SM
MD
LG