Erişilebilirlik

Gazze'ye Hava Saldırısı Düzenlendi


İsrail’in Gazze’de giriştiği hava saldırısında dokuz kişi öldü, birçok kişi yaralandı.

İsrail hükümeti, ölen Filistinlilerin, İsrail’e roket saldırısına hazırlanan militanlar olduğunu iddia etti.

İsrail hükümeti, ayrıca, geçen hafta Gazze’de bir plajda sekiz sivilin öldürülmesi olayında askerlerinin rolü olmadığı görüşünde.

Filistinli sivillerin İsrail savaş gemilerinin topçu ateşinde öldüğü ileri sürülmüştü.

Soruşturmayı yürüten komisyon, raporunu önümüzdeki saatlerde yayınlayacak.

Bazı İsrailli yetkililer, ölümlere HAMAS’ın plaja gömdüğü patlayıcı maddelerin yol açtığını ileri sürüyor.

Yetkililere göre, otopsi sırasında bulunan şarapnel parçalarının İsrail yapımı olmadığı tespit edildi.

İsrail Cuma günü Gazze’ye hava ve deniz saldırısı düzenlemiş, 8 Filistinli sivilin ölümüne yol açan operasyon bütün dünya tarafından kınanmıştı.

El Fetih - Hamas Çatışmaları

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’a bağlı güvenlik birimleri, Hamas hükümetinin Batı Şeria’da kontrolü altındaki parlamento binası ile İsmail Haniye’ye ait ofisleri ateşe verdi.

Olayda ölen ya da yaralanan olmadığı öğrenildi. İsrail tarafından Gazze’den Batı Şeria’ya geçmesi yasaklanan İsmail Haniye buradaki başbakanlık bürosunu kullanmıyordu.

Fetih taraftarları, Ramallah’daki parlamento binasını yakmadan önce havaya ateş açtı. Fetih partisi lideri ve Devlet Başkanı Mahmut Abbas, bir süre önce kendisine bağlı güçleri alarma geçirmişti.

Dün ayrıca, çatışmada ölen bir Hamas militanının cenaze töreninde şiddet olayları çıktı. Fetih taraftarlarıyla Hamas militanları arasındaki bu çatışmada da bir Hamas üyesinin öldüğü bildirildi.

İki grup arasındaki çatışmalar, Mahmut Abbas’ın, İsrail’i tanıma yolunu açan referandum çağrısı üzerine patlak verdi.

Olmert: Barış İçin Çaba Göstereceğiz

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistinlilerle barış sağlamak için elinden gelen bütün çabayı göstereceğini söyledi.

Resmi bir ziyaret için İngiltere’de bulunan Olmert, Başbakan Tony Blair’le düzenlediği ortak basın toplantısında, Batı Şeria’dan tek taraflı çekilmeden önce Filistinlilere zaman tanıyacağını belirtti.

Ancak Olmert, barış görüşmelerinin başlamasının terör olaylarının sona ermesine bağlı olduğunu tekrarladı.

Başbakan Tony Blair de, Filistin yönetiminin, yol haritası adıyla bilinen plan çerçevesinde barış görüşmelerine başlamasını istedi. Blair, müzakerelerle varılan bir anlaşmanın her iki taraf için de en iyi çözüm olacağını belirtti. Blair ayrıca, Hamas hükümetini yeniden İsrail’i tanımaya ve şiddeti reddetmeye çağırdı.

Hamas’ın askeri kanadı El Kassam Tugayları, İsrail’in düzenlediği hava saldırısında 3 militan ve 7 sivilin ölmesi üzerine, geçen hafta, tek taraflı ateşkese son verdiklerini açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG