Erişilebilirlik

'Zerkavi Öldürüldü'


Irak’taki direnişin liderlerinden Ebu Musab el Zerkavi’nin, Amerikan ve Irak ordusunun Bağdat’ın kuzeyinde düzenlediği ortak bir operasyonda öldürüldüğü açıklandı.

Terörist lider Zerkavi’nin öldürüldüğü yolundaki ilk haber, bu sabah Irak Başbakanı Nuri El Maliki tarafından, Bağdat’ta bir basın toplantısında açıklandı. Basın toplantısına, Irak’taki Amerikan kuvvetlerinin komutanı Orgeneral George Casey ve Amerika’nın Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad da katıldı.

Başbakan el Maliki, Zerkavi’yle birlikte 7 yardımcısının, Bakuba yakınlarındaki bir evde dün gece Amerikan uçaklarının düzenlediği hava saldırısında öldürüldüğünü bildirdi.

Orgeneral Casey ise, Zerkavi’nin dün gece hücre evinde yardımcılarıyla birlikte toplantıda olduğunu belirtti. Bölgeye ulaşan ordu birlikleri, Zerkavi’nin cesedini, parmak izleri ve yüzündeki belirgin izlerden teşhis etti.

Büyükelçi Halilzad, Ebu Musab el Zerkavi’nin, binlerce kişinin ölümünden sorumlu olduğunu söyledi. Halilzad, Zerkavi’nin ortadan kaldırılmasının, Irak’ın geleceği ve terörle küresel mücadele açısından önemli bir başarı olduğunu vurguladı.

Ürdün doğumlu terörist lider, El Kaide örgütünün Irak’taki uzantısını yönetiyordu ve bu ülkede, binlerce kişinin hayatını kaybettiği bombalı intihar saldırıları ve kanlı rehine eylemlerinden sorumlu tutuluyordu. Amerika, Zerkavi’nin başına 25 milyon Dolar ödül koymuştu.

Zerkavi'nin ölümüne rağmen Irak'ta şiddet olayları devam ediyor. Bağdat’ta bombalı araçlarla düzenlenen iki saldırıda en az15 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

Polis, ilk patlamanın başkentin doğusundaki bir pazarda meydana geldiğini, diğerininse bir ekip aracını hedef aldığını kaydetti.

Bush: 'Adalet Yerini Buldu'

Başkan Bush, Ebu Musab el Zerkavi'nin öldürülmesinin El Kaide örgütüne büyük bir darbe vuracağını söyledi.

Zerkavi'nin çok sayıda cinayet, intihar saldırısı ve kafa kesme eylemlerini bizzat yürüttüğünü söyledi, bununla birlikte Irak'taki direnişin Zerkavi olmadan da devam edeceği uyarısında bulundu.

Bush, Amerika'nın Irak'taki görevine devam edeceğini de bildirdi.

Bu arada İngiltere Başbakanı Tony Blair, Ebu Musab el Zerkavi’nin öldürülmesini Irak için önemli bir gelişme ve El Kaide terör örgütü için de büyük bir darbe olarak niteledi.

Olayın ardından açıklama yapan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ise olayı "Irak halkı açısından büyük bir gün" olarak tanımladı. Zebari, Zerkavi'nin ölümünün Irak halkı ve hükümetinin moralini yükselteceğini ileri sürdü.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG