Erişilebilirlik

Talat Steinmeier ile görüşecek


KKTC Cumhutbaşkanı Mehmet Ali Talat, Berlin'de... Federal Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Steinmeier - Talat buluşmasını gayri resmi olarak tanımlamaya özen gösteriyor.

Nitekim yapılacak görüşmenin içeriği ve uzunluğu hakkında bilgi vermekten kaçınan Alman Dışişleri Sözcüsü Martin Jaeger sadece “Diğer Avrupalı ülkeler gibi Kıbrıs’ta sorunun çözülmesine katkı sağlamak istiyoruz” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

Talat´ın kısa bir süre önce İngiltere eski Dışişleri Bakanı Straw ve Amerikan Dışişleri Bakanı Rice ile görüşmesinin ardından şimdi Steinmeier´in kendisini, hükümetin resmi konuk evinde ağırlaması bir tesadüf değil.

Ankara için Almanya´nın Kıbrıs Türk Kesimine karşı tutumu büyük önem taşıyor. Her ne kadar gayri resmi bir görüşme olarak kayıtlara geçse de Steinmeier-Talat buluşması ‘De facto’, yani fiili olarak Kuzey Kıbrıs´ın Almanlarca taraf olarak tanınması anlamına geliyor. Nitekim KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Talat’ın Berlin’e gidişi öncesinde bize yaptığı açıklamda görüşmenin Kuzey Kıbrıs’ın yaklaşımını doğrudan aktarabilmek için önemli bir olanak olduğunu söyledi.

Berlin muhabirimiz Cem Dalaman'ın haberini yukarıdaki Real Audio bağlantısına tıklayarak dinleyebilirsiniz.


XS
SM
MD
LG