Erişilebilirlik

Olmert Abdullah'la Görüşecek


İsrail Başbakanı Ehud Olmert Ürdün Kralı Abdullah’la görüşmek üzere Amman’a gitti. Olmert’in Filistinlilerle görüşme çabası başarısız kalırsa ülkesinin sınırlarını tek yanlı belirleme planına Ürdün Kralı’ndan destek isteyeceği bildiriliyor.

Ürdün Kralı bir İsrail gazetesine verdiği demeçte, İsrail’in tek yanlı olarak Batı Şeria’nın bazı kesimlerinden çekilmesinin, iki ülke arasındaki ilişkileri bozabileceğini söyledi.

Öte yandan Hamas hükümeti, milis gücünü Gazze sokaklarından çekmeyi kabul etti. Hükümet sözcüsü Gazi Hamad, gerginliği azaltmak amacıyla milislerin ana yollar ve kamuya açık yerlerden çekileceğini açıkladı. Gazze’de Hamas ve El Fetih grupları arasında çıkan çatışmalarda 16 kişi ölmüştü.

Bu arada Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas, barış planı konusunda Hamas’a verdiği süreyi hafta sonuna kadar uzattı. Abbas, Hamas, planı kabul etmezse konuyu referanduma sunacağını açıkladı. Abbas’ın sözcüsü referandum tarihinin Cumartesi günü açıklanacağını bildirdi. Filistin devleti kurulmasını öngören barış planı İsrail devletinin varlığını da kabul ediyor.

XS
SM
MD
LG