Erişilebilirlik

Basra'da Güvenlik Güçleri Devriye Geziyor


Irak’ın Basra kentinde dün ilan edilen bir aylık olağanüstü durum çerçevesinde polis yollarda barikat kurdu. Şiilerin hakim olduğu kentte polis birlikleri devriye geziyor.

Öte yandan BBC televizyonu Mart ayında Amerikan askerlerince öldürüldüğü iddia edilen ve aralarında çocukların da bulunduğu 11 kişinin cesedini gösteren bir video yayınladı. BBC Amerikalı yetkililerin olay tarihinde bu kişilerin İshaki kentindeki bir askeri operasyonda öldürüldüklerini söylediğini kaydetti.

Amerikalı Komutanlardan Emir

Bu arada Irak’taki Amerikalı komutanlara askerlerin eğitiminde temel değerlere önem vermeleri emredildi. Emir Amerikalı deniz piyadelerinin geçen yıl Hadisa kentinde 24 Iraklı sivili bilerek öldürmeleri olayıyla ilgili soruşturma devam ederken verildi.

Komutan yardımcısı Korgeneral Peter Chialli tarafından yapılan açıklamada, askerlerin savaş alanında yasal ve manevi değerlere uymada gerekli disiplini göstermelerinin sağlanması isteniyor.

Başkan Bush da Amerikan askerlerinin eğitiminde temel değerlere önem verildiğini söyledi. Bush silahsız Iraklı sivillerin öldürüldüğüne ilişkin haberlerden büyük rahatsızlık duyduğunu ve yasaları çiğneyenlerin cezalandırılacağını tekrarladı.

XS
SM
MD
LG