Erişilebilirlik

Kabil'deki Olaylar Soruşturulacak


Başkan Bush, Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai’ye Kabil’de Amerikan askerlerinin karıştığı şiddet olaylarını tam soruşturma sözüverdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow, Bush’un Karzai’ye olaydan ne kadar üzüntü duyduğunu aktardığını da açıkladı.

Başkent Kabil’de bir trafik kazasından sonra ayaklanma çıkması üzerine Amerikan askerleri ateş açmıştı. Trafik kazası ve ayaklanma nedeniyle 20 kişi ölmüş; 160 kişi yaralanmıştı.

Amerikan ordusu, ilk belirlemelere göre, Amerikalı askerlerin ayaklanma sırasında kendilerini savunma amacıyla ateş açtıkları sonucuna vardığını açıkladı. Sözcü Tom Collins, trafik kazasından sonra ayaklanan Afgan halkının, taşlarla askerlere saldırdığını, ve halk arasından ateş açıldığını söyledi. Collins olayın meşru savunma olduğunu söylüyor.

Bazı görgü tanıkları ise askerlerin halkın üstüne ateş açtığını önesürüyor. Amerikan ordusu soruşturmaya devam edileceğini açıkladı.

Olaylara yol açan trafik kazası, bir Amerikan askeri kamyonunun frenlerinin boşalması nedeniyle meydana gelmişti.

Taleban Devlet Dairelerine Saldırıdı

Afganistan’ın Uruzgan ilinde Taleban militanları bazı hükümet binalarına saldırdı.

Yüzlerce Taleban militanının Kora bölgesinde emniyet müdürlüğü ve hükümet dairelerinin bulunduğu bir siteyi polisle saatlerce süren çatışmadan sonra ele geçirdiği bildirildi.

Yetkililer, militanların daha sonra binaları ateşe vererek geri çekildiğini açıkladı. Cankaybı konusunda çelişkili haberler veriliyor.

Bu arada Zebul ilinde bir emniyet müdürü aracına açılan ateş sonucu ölürken yanındaki polislerden üçü yaralandı.

XS
SM
MD
LG