Erişilebilirlik

Lavrov Ankara'da


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ankara’da. Lavrov, Dışişleri Bakanı Gül’le yaptığı ortak basın toplantısında, Rusya ile Türkiye’nin İran konusunda aynı görüşte olduğunu söyledi.

İki günlük resmi bir ziyaret için Ankara’da bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün Türk meslektaşı Abdullah Gül’le bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan görüşmenin ardından, iki bakan ortak bir basın açıklaması yaptılar. Hem Lavrov hem de Gül konuşmasında, iki ülke arasındaki enerji başta olmak üzere birçok konudaki işbirliğini vurguladı. “Uluslararası alanda eş güdüm içindeyiz”diyen Lavrov, Türkiye ile Rusya arasındaki çok boyutlu ortaklığın bölge güveliği açısından önemine dikkat çekti. Rus Bakan konuşmasında ayrıca, enerji alanında Türkiye’ye yatırım yapmak istediklerini belirtti.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 15 milyar dolar olduğunu söyledi. Geçen sene 2 milyona yakın Rus turistin Türkiye’ye geldiğini hatırlatan Gül, enerji konusunda da, Mavi Akım projesiyle işbirliğinin çok boyutlu bir şekilde sürdürüldüğünü vurguladı.

Yarın Viyana’da Fransa, İngiltere Almanya, Amerika, Çin ve Rusya’nın katılımıyla, İran konusunda yapılacak toplantı öncesi Ankara’da bulunan Rusya Dışişleri Bakanı gazetecilerin bu toplantı ve İran ilgili sorularını da yanıtladı.

Yapılacak toplantının İran konusunda siyasi bir çözüme yol açmasını ümit ettiklerini ifade eden Lavrov, “çözüm için önemli bir fırsat yakalamış bulunuyoruz. Bu fırsat kaçırılmamalı” diye konuştu. Rus Bakan İran konusunda Türkiye ile Rusya’nın aynı görüşü paylaştığını da söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin üyeleri İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarına son vermesi gerektiğini vurgularken, Konseyin daimi üyeleri Rusya ve Çin İran’a yaptırım ya da kuvvet uygulanmasına karşı olduklarını belirtiyorlar.

Abdullah Gül de, Türkiye’nin İran sorununun diplomatik yoldan çözümünden yana olduğunu ifade etti. Gül bir soru üzerine, İran'a yönelik herhangi bir askeri operasyonu hiçbir zaman düşünmediklerini belirterek, Amerika'dan da Türkiye topraklarının bu yönde kullanılması konusunda bir talebin söz konusu olmadığını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Gül’le yaptığı görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Sezer tarafından Çankaya Köşkü’nde kabul edildi. Lavrov yarında Ankara temaslarını sürdürecek. Rusya Dışişleri Bakanı’nın yarın Başbakan Erdoğan ve Meclis Başkanı Arınç’la görüşmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG