Erişilebilirlik

29 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


Washington Post, Almanya’nın eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer’in İran’la ilgili bir makalesine yer veriyor. Fischer, İran’ın nükleer klübe üye olarak Ortadoğu ve tüm İslam aleminde nüfuz ve itibarını artırmaya çalıştığını savunuyor. Fischer, nükleer silah sahibi bir İran’ın sadece İsrail ve bölge ülkeleri için değil, Avrupa için de büyük bir tehdit oluşturacağını vurguluyor:

"Amerika, Avrupa’nın işbirliği, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ile bağlantısızların oluşturduğu G-77 hareketinin desteği ile İran’a pazarlık önerisinde bulunursa, diplomatik bir çözüm şansı olabilir. Tahran hükümeti böyle bir teklifi reddederse, uluslararası toplumun da desteğiyle Batılı ülkeler İran’ı ekonomik, mali, teknik ve diplomatik açılardan tecrit etmek için elinden gelen her şeyi yapmalıdır. İran’ın tek alternatifi ya tanınma ve güvenlik ya da tam bir tecrit olmalıdır."

Amerika’nın borçlanma sorununu ele alan New York Times, hazine tahvillerine ödenen faizin aslında Amerikan vatandaşlarından tahvilleri alanlara bir kaynak aktarımı olduğunu kaydediyor. Amerika’nın 4,8 trilyon dolarlık borçlanmasının % 43’ünün Japon, Çin ve İngiliz bankaları başta olmak üzere yabancılar tarafından karşılandığına dikkat çeken gazete, bu durumun ülkenin geleceği açısından olduğu kadar bugünü açısından da tehlike yarattığını ifade ediyor:

"Yatırımcıların Dolar yerine başka ülkelerin çıkarttığı tahvillere yönelmesi, doların düşmesine, faizlerle fiyatların artmasına neden olarak istikrarsızlık yaratabilir. Böyle bir durum, tıpkı 1998 Asya mali krizinde olduğu, aniden ortaya çıkabilir. Elbette geleceği kimse bilemez, ama gerçek şu ki, Amerikalılar imkanlarının ötesinde bir yaşam sürüyor ve aradaki fark yabancılar tarafından finanse ediliyor. Tabii ki bunu, Amerikalıların gelecekteki gelirinin Amerikalılara değil de kendilerine gitmesi garantisi karşılığında yapıyorlar."

Boston Globe gazetesi, Etiyopya ile Eritre arasında 1998 ile 2000 yılları arasında yaşanan ve 70 bin insanın öldüğü savaşın durduğunu ancak barış anlaşması yapılmadığını hatırlatıyor. Birleşmiş Milletler’in bölgedeki barış gücü askerlerini çekmeye hazırlandığını kaydeden gazete, böyle bir durumda çatışmaların yeniden başlayabileceği uyarısında bulunuyor:

"Bush yönetimi, 11 Eylül sonrasında Etiyopya’yı Afrika Boynuzundaki istikrar açısından önemli bir ülke olarak değerlendirmeye başladı. Bu nedenle, Amerikalı diplomatlar, sınır anlaşmazlığının çözümü için baskı yapmayı sürdürmelidir. Eğer Afrika Boynuzundaki ülkeler, savaş tehlikesi altında yaşamazlarsa, teröristlere karşı daha iyi bir mücadele vereceklerdir."

Washington Times gazetesi, Amerika’da bugün kutlanan Anma Günü’nde Amerikalıları ölen askerleri anmaya ve Irak ve Afganistan’da görevli birlikleri desteklemeye çağırıyor:

"Özgürlük ideali, binlerce yıldır fazla değişmedi. Bağdat ve Kabil’de ölen askerlerin fedakarlığı, Normandiya’da veya Okinawa’da ölenlerden hiç de az değildir. Bugün, göndere çekilen her bayrak, düşmanlarımıza asla boyun eğmeyeceğimizi gösteren bir kararlılık sembolü olacaktır."
XS
SM
MD
LG