Erişilebilirlik

İsrail Lübnan'a Hava Saldırıları Düzenledi


İsrail savaş uçakları, Lübnan’da, Suriye tarafından desteklenen militanları hedef alan bir dizi hava saldırısı düzenledi.

Saldırılarda bir Lübnanlı Hizbullah üyesiyle, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin bir militanının öldüğü bildirildi. Lübnan’daki militanların güney sınırı üzerinden İsrail’e roket saldırısı düzenlemesinin ardından başlatılan operasyonda, başkent Beyrut’un dışı, Bekaa Vadisi ve Lübnan sınırındaki hedefler vuruldu.

Operasyon sırasında sınır bölgesinde İsrail askerleriyle Hizbullah militanları arasında çatışma çıktığı da belirtildi. Çatışmaların başlamasından kısa süre sonra, Lübnan’da bulunan Birleşmiş Milletler barış gücü birlikleri, taraflarla kurulan temaslar sonucu ateşkes sağlandığını duyurdu.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Lübnanlı militanların saldırılarına çok sert misilleme yapılacağını açıkladı. İsrailli yetkililer aynı zamanda, bu sorunu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne de götürmeyi planlıyor.

Olmert Haftaya Mübarek'le Görüşecek

Bu arada İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in 4 Haziran günü Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’le görüşmeye hazırlandığı açıklandı.

Mısır’ın Şarm el-Şeyh kentinde yapılması planlanan zirvede, İsrail’in Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerini güvence altına almaya çalışması ve bu ülkenin, nihai sınırlarına çekilmesi konularının ele alınacağı bildirildi.

Olmert, aynı konuyu görüşmek üzere önümüzdeki haftalarda Ürdün Kralı Abdullah’la da bir araya gelecek. İsrail başbakanı, nihai sınır konusunu Hamas liderliğindeki Filistin hükümetiyle de görüşmeye hazır olduğunu bildirmiş, ancak Hamas’ın silah bırakmasını ve İsrail’i tanımasını şart koşmuştu.

XS
SM
MD
LG