Erişilebilirlik

Irak'taki Yeni Saldırılarda 9 Kişi Öldü


Irak’ta devam eden şiddet olaylarında 9 kişi daha öldü.

Bağdat’ın güneyindeki Dora mahallesinde kalabalık bir otobüs durağı yakınında bir araca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 4 kişi yaşamını yitirdi. Öte yandan, el Anbar ilinde bir operasyon sırasında bir Amerikan askerinin daha öldüğü açıklandı.

Saldırılar sürerken bir haftadır boş duran İçişleri ve Savunma bakanlıklarına yapılacak atamalar konusunda hala anlaşma sağlanamıyor. Başbakan Nuri el Maliki atamaların bugün yapılacağını açıklamıştı. Ancak parlamento yetkilileri, anlaşma sağlanamadığını bildirdi.

Irak ziyaretini sürdüren İran Dışişleri bakanı Manuşer Muttaki ise bugün önde gelen Şii dini lider Ayatullah Ali el Sistani ile görüştü.

Bu arada İtalya Irak’taki askeri sayısını gelecek ay 2 bin 700’den 1600’a indireceğini açıkladı.

Amerikan Basınında Kötü Muamele İddiası

Irak’ın Haditha kentinde geçen Kasım düzenlenen bir operasyonda Amerikan deniz piyadelerinin erkek, kadın ve çocukları kurşuna dizdiği öne sürülüyor.

Washington Post gazetesinde yer alan habere göre, bir görgü tanığı Amerikan askerlerinin evlere girerek üç aileyi, çocuklarıyla beraber öldürdüklerini anlattı. Gazete olayın üç yıldan beri Amerikan askerlerinin Irak’ta sivil halka karşı uyguladığı kötü muamelelerin en ciddisi olabileceğini bildirdi.

CNN televizyonu da Amerikan askerlerinin eve girip kurşun yağdırarak tüm ailesini nasıl öldürdüklerini anlatan 12 yaşında bir kızın videosunu yayınladı. Iraklı kız videoda ölü taklidi yaparak hayatta kalabildiğini söylüyor.

Amerikan ordusunun Haditha kentinde en az silahsız 15 Iraklı sivili bilerek öldürdüğü iddialarıyla ilgili olarak açtığı soruşturma sürüyor.

XS
SM
MD
LG