Erişilebilirlik

23 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


Irak’ta yeni kurulan hükümeti mercek altına alan New York Times, yolsuzluğa bulaşmış ve taraflı davranan güvenlik güçlerinde reforma gidilmesi konusunda bir uzlaşma sağlanamadığını vurguluyor. Savunma, içişleri ve ulusal güvenlik bakanlıklarına şimdilik geçici isimler getirildiğini hatırlatan gazete, bu üç bakanlığa tarafsız ve becerikli isimler getirilmezse, iç savaş tehdidinin süreceği uyarısında bulunuyor.

"Şii ve Sünni Araplarla Kürt ve diğer Iraklıların huzur ve güven içinde yaşabilmelerini sağlamak için polis teşkilatında kapsamlı bir reforma gidilmesi gerekiyor. Irak’ın istikrarlı ve demokratik bir toplum haline gelmesi, Amerikan askerlerinin arkalarında olumlu bir şeyler bırakarak Irak’tan çekilmesi buna bağlıdır. Iraklılar yeni hükümetin güvenliği sağlayacağına inanmadığı sürece, siyasi partiler arasında bitmek bilmeyen koltuk pazarlıklarının hiçbir önemi yoktur."

USA Today, Temsilciler Meclisi Ahlak Komisyonu’nun 16 aylık bir aradan sonra toplanarak haklarında zaten adli soruşturma başlatılan biri eski üç milletvekili hakkındaki yolsuzluk iddialarını incelemeye başlamasını geç kalmış bir girişim olarak değerlendiriyor. Komisyonun, güvenlik güçlerinin ve yargının arkasında kaldığını kaydeden gazete, gösterilen duyarsızlığın, Kongrenin saygınlığına da zarar verdiğini öne sürüyor.

"Komisyonun görevi, adli soruşturmaların başlamasından sonra devreye girmek değildir. Hatta, bu soruşturmalarla paralel gitmesi de yetmez. Komsyon, bu ülkenin en önemli kamu görevlilerinin ahlaki sınırları aşıp aşmadığını, önceden denetlemelidir. Ancak bu yapılırsa, birkaç milletvekili ve senatörün bütün Kongreye zarar vermesini önüne geçilebilir. Asıl önemli olan, ahlak dışı davranışlarda bulunan birkaç kişinin cezalandırılması değil, bu tür davranışlara bulaşmayan çoğunluğun onurunun korunmasıdır."

Washington Post da Ahlak Komisyonu’nun harekete geçmekte çok geç kaldığı görüşüne katılıyor ancak gündemine aldığı üç dosyanın da yetersiz olduğunu savunuyor. Gazete, Komisyonun gerçek sınavının zaten yargıya yansıyan dosyalar değil, henüz yargıya yansımamış olaylar olacağını vurguluyor.

"Ahlak Komisyonunun sadece savcıların yaptıkları işi tekrarlaması yetmez. Henüz savcılık tarafından soruşturma başlatılmamış olsa da Temsilciler Meclisinin saygınlığına yakışmayan bir çok ahlaki konu var. Komisyonun gündemine aldığı konular da önemli ama lobici Jack Abramoff meselesi ne oldu? Komisyonun işini gerçekten hakkıyla yapacağı konusunda bu mesele büyük bir önem taşıyor."

Christian Science Monitor Nijerya Senatosunun, devlet başkanı Olusegun Obasanjo’nun üçüncü kez seçilmesine olanak sağlayacak anayasa değişikliğini reddetmesini Afrika’da demokrasinin yerleşmesi açısından önemli bir gelişme olarak yorumluyor. Etnik ve sosyal sorunların yaşandığı Nijerya’da Obasanjo’nun istikrarı temsil ettiğini kaydeden gazete, ülkenin geleceğine ilişkin bazı endişelere yol açsa da, bu kararın “tek adam” geleneğine karşı Nijerya’yı örnek ülke konumuna getireceğini altını çiziyor.

"Emekli bir general olan Obasanjo, daha önce de kendi isteğiyle iktidarı bırakmıştı. 1979’da, başında olduğu askeri yönetim, görevi kendiliğinden devretmişti. 1999’da, yolsuzlukla mücadele ve şeffaflık vaadiyle girdiği seçimi kazanarak devlet başkanı oldu. Önemli başarılar sağlasa da, bir çok Nijeryalı sağlanan ilerlemenin yetersiz olduğunu düşünüyor. Şimdi, Nijerya vatandaşları görevi bir başkasına verme fırsatını hak ediyor."
XS
SM
MD
LG