Erişilebilirlik

Avrupa Birliği'nden Uyarı


Avrupa Birliğinin genişlemeden sorumlu yetkilisi Türkiye’yi havaalanlarıyla limanlarını Kıbrıs Rum uçak ve gemilerine açmaya çağırdı.

Oli Rehn bu çağrıyı bugün Brüksel’de Ekonomi bakanı Ali Babacan ile görüşmesi sırasında yaptı. Rehn, Türkiye’nin bu adımı atmasının üyelik görüşmelerinin hızlanmasını sağlayacağını söylerken, Babacan Ankara’nın Avrupa Birliği ile reformlar konusunda işbirliği yapmaya devam ettiğini vurguladı.

Ali Babacan bununla birlikte Türkiye’nin geçen yıl imzaladığı Gümrük Birliği'ni genişletme anlaşmasının gereklerini yerine getirmede sorunlar olduğunu kabul etti. Anlaşma, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ekonomik ilişkilerini, Kıbrıs dahil 10 yeni üye ülkeyi de kapsayacak şekilde genişletmesini öngörüyor. Türkiye ise Kıbrıs Rum hükümetine limanlarını açmak için Kuzey Kıbrıs’a uygulanan uluslararası ambargonun kalkmasını şart koşuyor.

Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye’den Kıbrıs ve reformlar konusunda adım bekliyor. Bu beklenti Avrupa birliği komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn tarafından Başmüzakereci Ali Babacan’a net bir şekilde iletildi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden müzakereler için yeşil ışık aldığından bu yana reformlar konusunda sergilediği performans Brüksel’in beğenisini kazanmaktan uzak bir düzeyde. Reform sürecinde yaşanan yavaşlama, uygulamadaki eksiklik ve Kıbrıs, Brüksel’in adım beklediği alanların başını çekiyor. Brüksel’de bir araya gelen Başmüzakereci Ali Babacan ile Avrupa Birliği Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn’in görüşmesinde de bu konular ağırlıklı olarak yer aldı.

Rehn’in ilk uyarısını, Türk liman ve havalimanlarının Kıbrıs bandıralı gemi ve uçaklara açılmasını öngören Ek Protokol oluşturdu. Rehn, Türkiye’den bu konuda verdiği tahhütleri yerine getirmesini beklediklerini belirterek protokolün tüm üyelere ve ayrım yapmaksızın uygulanması gereğinin altını çizdi. Babacan ise buna Avrupa Birliği’nden Ek Protokol konusunda yapılan deklarasyondan bu yana izlenen yaklaşımı tekrarlayarak cevap verdi. Tek farkı ise bu yaklaşımın bu kez yüksek sesle dile getirilmesi oluşturdu. Babacan, Kıbrıs konusunda Türkiye’nin elinden gelenin en iyisini yaptığını, hep bir adım önde olduğunu dile getirdi ve Ek Protokol’ün uygulanması konusunda Ankara ile Brüksel arasında algılama farkı bulunduğunu söyledi.

Rehn’in ikinci ve belki de daha ağırlıklı uyarısı ise reformlar alanındaydı. Reform sürecine geri dönülmesinin önemine vurgu yapan Rehn, durumun aciliyet teşkil ettiğinin de altını kalın bir şekilde çizdi. “Sonbahardaki İlerleme Raporu’nun bir sene öncekinden daha olumlu olması için adım atılmalı” diyen Rehn, olumsuz yansımaların önüne ancak bu sürecin hızlandırılmasıyla geçilebileceğini söyledi. Rehn, kalan sürenin Türkiye tarafından iyi değerlendirilmesini de istedi.

Toplantı sırasında Babacan’a Brüksel’in beklentilerini de sıralayan Rehn, bu iki konunun yanı sıra ağırlığı ifade özgürlüğü, Terörle Mücadele Yasası, dini özgürlükler ve kültürel haklara verdi. Avrupa Birliği’nin güneydoğu için kapsamlı bir eylem planı beklentisinde olduğunu da dile getiren Rehn, en az bir başlıkta haziranda müzakereye geçilebileceğini söyledi.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Danıştay üyelerine yönelik olarak gerçekleştirilen saldırı da gündeme geldi. Rehn, taziyelerini ilettikten sonra saldırının önemli bir devlet kurumuna yapılmış olmasının öneminin altını çizdi. Babacan da hükümetin terörün ve şiddetin her türünü kınadığını belirttikten sonra “Türkiye geçmişte de benzer saldırılar yaşadı ancak hiç kimse geçmişle bugünü birbirine karıştırmasın” dedi.

XS
SM
MD
LG