Erişilebilirlik

Danıştay Üyesinin Cenazesinde Gösteriler


Silahlı saldırıda hayatını kaybeden, Danıştay 2. Dairesi üyesi Mustafa Yücel Özbilgin bugün Ankara’da törenle toprağa verildi. Aralarında hukukçular, akademisyenlar, basın mensuplarının da bulunduğu binlerce kişi, saldırıyı kınamak için Anıtkabir’e yürüdü, gün boyunca düzenlenen törenlerde hükümet aleyhinde sloganlar atıldı.

Danıştay’a düzenlenen saldırının ardından bugün binlerce kişi saldırıyı protesto etmek için sabah saatlerinden itibaren başkent sokaklarına döküldü.

İlk olarak, Danıştay’a yönelik saldırıyı kınayan yüksek yargı mensupları ve çok sayıda vatandaş Anıtkabir’e yürüdü. Anıtkabir’de alkışlarla saldırıyı protesto eden yaklaşık 10 bin kişi arasında, Danıştay Başkanı ve üyeleri, Yargıtay Başkanı ve üyeleri, Anayasa Mahkemesi Başkanı ve üyeleri, Ankara barosundan birçok avukat ve üniversite rektörleri vardı. Yürüyüşte vatandaşlar, “Türkiye laiktir laik kalacak” sloganları attılar, marşlar okudular ve ellerinde Atatürk resimleri ve bayraklar taşıdılar.

Anıtkabir’de başlayan protestolar silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Danıştay 2. Dairesi üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in cenazesinin İçişleri Bakanlığı’na götürülmesiyle devam etti. Burada bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, her türlü teröre karşı olduklarını, bu saldırının Türkiye huzuruna sıkılmış bir kurşun olduğunu söyledi ve birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Ancak kamuoyunun tepkisi Danıştay üyesi Özbilgin’in naşının Danıştay’a götürülmesiyle daha da arttı. Törene katılmak için Danıştay’a gelen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Danıştay’ın girişinde toplanan kalabalık tarafından “Hükümet istifa” sloganlarıyla karşılandı. Bu törende bir konuşma yapan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, “laik demokratik Cumhuriyetimize yapılan bu saldırıyı unutmayacağız.” dedi. Bu törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve kuvvet komutanları da katıldı.

Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in cenaze namazı ise Kocatepe Camii’nde toplanan sivil toplum örgütlerinden, sendikalara, siyasilerden, askeri erkana kadar binlerce kişi tarafından kılındı. Hükümet üyeleri cenaze namazına gelişleri sırasında yoğun protesto gösterileriyle karşılandı. “Katil hükümet, katil iktidar”, “Mollalar İran’a”, “Hükümet İstifa”, “Katil Başbakan”, “Tayyip nerede, millet burada” halk tarafından atılan sloganlardan bazılarıydı. Cenaze namazına iktidardan, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül katıldı. Cumhurbaşkanı Sezer ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Baykal’ın da geldiği cenazeye, Başbakan Erdoğan Antalya’da bulunması nedeniyle katılmadı.

Erdoğan’ın cenaze törenine katılmaması da tartışmalara neden oldu. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Erdoğan’ın niçin cenazeye katılmadığı yönündeki bir soruya, “Fiilen katılmak var yürekten katılmak var, bulunsa da bulunmasa da o üzüntüyü yürekten duyuyordur” cevabını verdi.

Dünkü saldırıda Danıştay İkinci Dairesi üyesi Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybetti, aralarında Danıştay İkinci Daire Başkanı Mustafa Birden’in de bulunduğu dört üye yaralandı. Anadolu Ajansı, yararlıların sağlık durumlarının iyi olduğunu bildirdi.

Bu arada, İstanbul barosuna bağlı avukat olduğu belirlenen Danıştay’daki saldırıyı düzenleyen zanlı Alparslan Aslan’ın sorgusu sürerken, Aslan’ın Cumhuriyet gazetesine bomba atan kişilerden biri olduğunu belirlendi. Saldırıyla ilgili Ankara ve İstanbul’da gözaltına alınanların sayısı ise sekize çıktı.

Oral Çalışlar: 'Türkiye İç Gerginliğin İçine Yuvarlandı'

Danıştaya düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Yargıç Mustafa Yücel Özbilgin’in cenazesine katılan hükümet üyeleri, halkın şiddetli tepkisiyle karşılaştı.

Kısa bir süre önce ardarda bombalı saldırıya uğrayan Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Oral Çalışlar, son olaylarla Türkiye’nin bir iç gerginliğin içine sürüklendiği uyarısında bulunuyor.

Oral Çalışlar, Alparslan Esmer’in sorularını yanıtladı.
TESAV Başkanı Erol Tuncer: 'Laikliğe Karşı Yapılmış Bu Saldırı Çok Üzücü'


Toplumsal, Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Vakfı Başkanı Erol Tuncer, saldırıyı kınadı. Aynı zamanda Sosyal Demokrasi Derneği Başkanı olan Tuncer, Hülya Polat’ın sorularını yanıtladı.


XS
SM
MD
LG