Erişilebilirlik

AB'nin Gündeminde İran Var


Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları bugün Brüksel’de, İran’ı nükleer programından vazgeçirmek için Tahran’a sunulacak önerileri tartışacak.

Bu öneriler arasında sivil amaçlı nükleer programı için İran’a yardım etmek de var.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ise, Avrupa ülkelerinin nükleer faaliyetlerini durdurmaya yönelik isteklerini reddedeceklerini açıkladı.

Amerika ve Avrupa Birliği, İran’ın önerileri reddetmesi durumunda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne başvurarak, İran’a yaptırımlar uygulanması için baskı yapacaklarını açıklamıştı. Rusya ve Çin ise yaptırımlara karşı çıkıyor.

Amerika ve Avrupa Birliği, İran’ı, nükleer elektrik enerjisi geliştirme kisvesi altında gizlice atom bombası yapmaya çalışmakla suçluyor.

Chavez: Petrol 100 Dolar'a Çıkar

Venezüella Devlet Başkanı, Amerika’nın İran’a saldırması durumunda petrolün varil fiyatının 100 Doları aşacağını ileri sürdü.

Londra Belediye Başkanı Ken Livingston’un davetlisi olarak İngiltere’de bulunan Hugo Chavez, burada yaptığı bir konuşmada, Amerikan saldırısının, İran’ın petrol üretimini durdurmasıyla sonuçlanacağını öne sürdü.

İngiliz Hükümeti, Chavez’in 2 günlük ziyaretinin resmi olmadığını dolayısıyla Başbakan Tony Blair’le biraraya gelmeyeceğini açıkladı.

Irak savaşına karşı sert tutumuyla bilinen Chavez, Başkan Bush’a verdiği destekten ötürü de Blair’i eleştiriyor.XS
SM
MD
LG