Erişilebilirlik

'Yüksek Petrol Fiyatlarına Alışın'


Petrol fiyatları sürekli artarken tüketiciler ve yatırımcılar, ham petrol ve rafine petrol ürünlerinin fiyatlarının normale dönüp dönmeyeceğini merak ediyor. Ancak bazı uzmanlar, şu andaki fiyatların kalıcı olduğunu ve petrolde sıkıntının sürüp gideceğini ve bundan sonra normalin bu olacağını düşünüyor.

Tom Whipple, Washington’da, uluslararası enerji konuları üzerine bir bülten yayınlıyor. Whipple, son bir yıl içinde kaleme aldığı 50 makalede sürekli karamsar bir tablo çiziyor. Tom Whipple, “Bugüne kadar yerin altındaki petrolün yarısını çıkarmış bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Uzmana göre, daha da önemli olan nokta şu: Kalan petrolü çıkarmak eskiye oranla çok daha zor olacak. Whipple anlatıyor: “Petrolü çıkarıp benzin istasyonuna getiremiyorsanız, yeraltında ne kadar petrolün olduğu hiçbir anlam taşımıyor.”

Whipple bu yüzden, petrole bağımlılık azaltılmadığı ve alternatif yakıtlar geliştirilmediği sürece enerji fiyatlarının yüksek düzeyde kalacağını söylüyor. Petrolle ilgili bu gerçeği görüp gerekli değişimi sağlamak ise belki 20-30 sürecek. Peki bu arada ne olacak?

Whipple şöyle diyor: “Ne olacağını kimse bilmiyor. ‘Petrol Çağı’ndan’ ‘Petrol Sonrası Çağ’a’ geçişte dünya neler yaşayacak bilmek mümkün değil, çünkü daha önce bu deneyimi yaşamadık.”

Ancak petrol kaynaklarının tükenmekte olduğu iddiası herkesçe kabul görmüyor. Washington’daki düşünce kuruluşlarından Rekabetçi Girişim Enstitüsü’nde enerji ve küresel ısınma konuları direktörü Myron Ebell, iddiayı kabul etmiyor: “Doğal kaynak olarak petrolün tükendiğine inanmıyoruz. Ama, dünyada petrol kaynaklarını işletme açısından birçok siyasi engel olduğunu görüyoruz.”

Uzmana göre bu siyasi engellere bir örnek, Amerikan Kongresi’nin, büyük petrol rezervlerinin bulunduğu tahmin edilen, Alaska ile, ülkenin Atlantik ve Pasifik kıyılarında petrol araştırmaları için izin vermeyi reddetmesi.

Ancak “petrol kaynaklarının tükendiği” teorisini savunanlar haklıysa, sosyal davranış alanında birçok değişiklik yaşanması sözkonusu olacak. Örneğin petrolün en çok tüketildiği ülke olan Amerika’da bireyler otomobil kullanma alışkanlıklarını değiştirmek zorunda kalacak.

Sık yapılan uçak seyahatleri de muhtemelen azalacak ve bu da havayolu şirketleri için sorunlar yaratacak. Tom Whipple anlatıyor: “Dünyada birçok havayolu şirketi önemli sorunlar yaşıyor. Nisbeten küçük olanlar yeniden yapılanmaya gitmek zorunda kalacak.”

Uluslararası Hava Ulaşımı Birliği’ne göre, geçen yıl dünyadaki bütün havayolu şirketlerinin toplam yakıt faturası 2004’e kıyasla yüzde 50 artışla 92 milyar Doları buldu. Uzmanlar, bu durumda bilet fiyatlarının da hızla artmasının beklenmesi gerektiğini söylüyor.

Amerika’da ve diğer ülkelerde yakıt maliyetlerinin artışı, bireyleri birçok farklı alanda davranış biçimlerini değiştirmeye zorlayacak. Uzman Tom Whipple, toplum, yüksek petrol fiyatlarının kalıcı olduğunu kabul ettiği zaman herkesin dünyaya bakışının değişeceğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG