Erişilebilirlik

Anket: 'Araplar İsrail'den Ayrılsın'


Yeni yapılan bir anket İsrail’deki Yahudilerin yarıdan fazlasının İsrail vatandaşı Arapların ülkeden ayrılmasını istediğini ortaya koydu. 7 milyon kişinin yaşadığı İsrail’de nüfusun yüzde 80’ini Yahudiler, yüzde 20’sini ise Araplar oluşturuyor. Arapların çoğu Filistinli ancak İsrail vatandaşı olmalarına rağmen aynı haklara sahip değiller. Son olarak İsrail Anayasa Mahkemesi, Batı Şeria ve Gazze’deki Filistinlilerin, İsrailli Arap eşleri ve çocuklarıyla İsrail içinde yaşamalarını engelleyen yasayı onayladı.

İsrail Demokrasi Enstitüsü adlı kuruluş her yıl yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı. Enstitüye göre, bu yılki ankete katılan Yahudi İsraillilerin yüzde 62’si “Hükümet İsrail vatandaşı Arapları başka ülkelere göçe teşvik etmeli midir?” sorusuna evet cevabı vermiş.

Enstitü görevlilerinden Asher Arian’a göre, anket sonuçları İsrailli Arapların demokrasi sürecine katılmadığını gösteriyor.

New York Üniversitesinde siyasi bilimler profesörü olan Asher Arian, İsrail demokrasisinin çok hassas olduğunu ve siyasi sürece hala Arap-İsrail anlaşmazlığının yön verdiğini söylüyor. Profesör Arian’a göre Yahudilerin bu soruna eğilebilmeleri için herşeyden önce İsrail-Filistin anlaşmazlığına çözüm bulunması şart. Arian, bu yılki anket sonuçlarının önceki yıllardan farklı olmadığını, Yahudilerin, aralarında yaşayan Araplara itimat etmediğini de sözlerine ekliyor.

Araplar ise anket sonuçlarını farklı yorumluyor. Araplara göre, anket sonuçları İsrail eğitim sistemindeki eksiklikleri göz önüne seriyor ve Arapların kendilerini ikinci sınıf vatandaş gibi hissetmelerinin doğru olduğunu kanıtlıyor.

Hayfa Üniversitesi’nin Yahudi-Arap Merkezi Başkanı Faysal Azize, Yahudi çoğunluğun Araplardan rahatsız olduğunu, onları bir tehdit unsuru olarak gördüğünü ileri sürüyor.

Faysal Azize, Yahudilerin çoğunun İsrail’i Yahudi devleti olarak görmek istediğini belirtiyor ve devamla “Statünün değişmesinden korktukları için yüzde 62’si hükümetin Arapları ülkeden ayrılmaya teşvik etmesini istiyor,” diyor.

Azzize’ye göre, İsrail Anayasa Mahkemesi’nin son kararı da Araplara farklı muamele edildiğinin kanıtı. İsrail hükümeti, hem güvenlik hem de nüfus kaygıları nedeniyle Batı Şeria ve Gazze’deki, özellikle genç Filistinlilerin evlilik vasıtasıyla İsrail’e yerleşmelerini yasaklamıştı. Yeni yasaya göre işgal altındaki topraklarda oturan Filistinlilerin aile fertleriyle birlikte İsrail’de yaşayabilmeleri ve vatandaş olabilmeleri için kadınların en az 25 erkeklerin ise 35 yaşında olması gerekiyor. İnsan hakları grupları, en temel vatandaşlık haklarını ihlal ettiği ve aileleri parçaladığı için yasanın iptalini istiyordu. Ancak Anayasa Mahkemesi, beşe karşı altı oyla talebi reddetti.

Yahudi Profesör Asher Arian, anketin hem Yahudiler hem de Arapların politikacılara güvenmediğini ve Arapları ikinci sınıf vatandaş durumundan çıkarmak için gerekenlerin yapılmadığına inandığını da gösteriyor.

XS
SM
MD
LG