Erişilebilirlik

Bush Yeni CIA Başkanını Atadı


Başkan Bush, görevinden istifa eden CIA Başkanı Porter Goss'un yerine Hava Kuvvetleri Orgenerali Michael Hayden’i atadı. Goss’un ani istifası kadar, yeni atamanın hızı da herkesi şaşırttı.

Amerika Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA'in Başkanı Porter Goss geçen Cuma günü görevden ayrılacağını açıklamıştı. Bu göreve daha iki yıl önce atanan Goss’un neden ayrılmaya karar verdiği bilinmiyor. İstifası hakkında Beyaz Saray’dan da ayrıntılı açıklama yapılmadı.

Başkan Bush, Goss’tan 11 Eylül öncesi ortaya çıkan istihbarat hatalarının tekrarlanmasını önlemesini istemişti. CIA’ye kendi ekibiyle giden Goss, örgüt kadrolarıyla iyi ilişki kuramadığı gibi İstihbarat Örgütleri Genel Başkanı John Negroponte'nin üstüne atanmasını kabul etmekte zorlandı.

Beyaz Saray Goss’un istifaya zorlandığı yolundaki haberleri yalanlarken, John Negroponte de Goss için: “ CIA başkanlığına zaten geçici olarak gitmişti” dedi. İstihbarat Genel Başkanı Porter’in geçiş döneminde görev yaptığını ve istihbarat reformu başlayınca yerini yeni birine bırakmak istediğini söyledi.
Ancak eski başkanının CIA’daki iki yılının çok fırtınalı geçtiği, kadrolu eleman ve daire başkanlarıyla bir türlü geçinemediği söyleniyor.

Porter Goss CIA atandığında kendisiyle birlikte Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nda görevli bir çok kişiyi de birlikte götürmüştü. CIA’daki üst düzey personelin Daireye dışardan insan getirilmesini hazmedemediği yolunda haberler çıkmış; sürtüşme aralarında bölüm şeflerinin de bulunduğu çok deneyimli birçok uzman memurun emekliye ayrılmasına sebep olmuştu. Ayrıca CIA ile Beyaz Saray arasında Irak konusunda anlaşmazlık başgösterdiği de biliniyordu.


CIA’ın Avrupa Masası eski şefi Tyler Drumheller, eski meslektaşlarının Goss’la gelen kişileri küstah bulduklarını ve ortaya çıkan gerginliğin çok pahalıya mal olduğunu söylüyor. Eski CIA ajanı Goss’un getirdiği kişilerin siyasi gündem taşıdığını ve teşkilata kendi görüşleri doğrultusunda şekil vermek istediklerini ileri sürüyor ve devamla şöyle diyor: “Bu kişiler CIA çalışanlarının Beyaz Saray’a yeterince sadık olmadığı görüşündeydi. Çünki, CIA’ın Beyaz Saray’ın duymak istemediği gerçekleri ortaya çıkarmasını sadakatsizlik olarak görüyorlardı. Goss başkan olduktan iki ay sonra kendisi de emekliye ayrılan Drumheller, istifanın zamanlamasının kendini şaşırttığını söylüyor ve “En azından Kasım seçimlerine kadar görevde kalmasını bekliyordum” diyor.

Başkan Bush, Goss’dan boşalan koltuğa Hava Kuvvetleri Orgenerali Michael Hayden’i atamak istiyor. Hayden, şu anda İstihbarat Örgütleri Genel Başkanı John Negroponte'nin yardımcısı olarak görev yapıyor. Bush, Hayden’in 20 yıllık istihbarat deneyimi olduğunu ve bu alanda çalışanları yakından tanıdığını söyledi. Daha önce Ulusal Güvenlik Dairesi başkanlığı yapan Hayden’ın atamasının Senato tarafından onaylanması şart. Bazı Kongre üyeleri bir askerin, sivil bir dairenin başkanlığına atanmasına şiddetle karşı çıkıyor.

XS
SM
MD
LG