Erişilebilirlik

Irak'taki Bölgesel Kürt Hükümetleri Birleşti


Irak Kürt parlamentosu, aldığı kararla özerk Kürt bölgesindeki iki yerel hükümeti birleştirdi.

Daha önce, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin Kürdistan Yurtseveler Birliği, Süleymaniye bölgesini, Kürt Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin Kürdistan Demokratik Partisi de Erbil ve Dohuk’u kontrol ediyordu.

Barzani, birleşik Kürt hükümetinin petrol zengini Kerkük üzerindeki kontrolünü kuvvetlendireceğini savundu.

Saddam Hüseyin döneminde Kerkük’ün nüfus yapısını değiştirmek için bölgeye binlerce Arap göçmen gönderilmişti.

4 Haziran 2005 tarihinde toplanan Irak bölgesel Kürt parlamentosu bu gün Neçirvan Barzani’nins başbakanlığındaki 42 kişilik kabineye güven oyu verdi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden bir türlü kurulamayan Irak federal Kürt hükümeti on bir ay süren görüşmelerin sonunda güven oyu alarak göreve başladı. Yirmi yedi bakanlıktan oluşan hükümette, kırk iki bakan bulunuyor. Kabinede 15 KDP ve 15’te KYB’li bakan bulunurken geriye kalan 12 sandalyenin dağılımıysa şöyle: Hıristiyan gruplar 3, İslami partiler 3, Türkmenler 2, sol görüşlü partiler 3 ve Yezidiler 1.

Anlaşma Sağlanamayan Bakanlıklara Özel Formül

KDP ve KYB arasında anlaşmazlık konusu teşkil eden peşmerge, içişleri, maliye ve adalet bakanlıkları özel bir formülle paylaşıldı. Buna göre İçişleri ve Adalet bakanlıkları KYB’ye verilirken Maliye ve peşmerge bakanlıkları da KDP’nin oldu. Bu bakanlıklarda sözkonusu partiler arası dengenin sağlanması amacıyla her bakanlığa bir bakan ve o bakanlıktan sorumlu devlet bakanı atandı.

Federal Kürt hükümetinin kabulü ve yemin törenine Irak ve dünyadan çok sayıda konuk izledi. Amerika’nın Bağdat büyükelçisi Zalmay Halil Zad’ın yanı sıra, İngiltere, Rusya, İran, Çek Cumhuriyeti, Polonya, G.Kore, Kanada, İtalya ve Birleşik Arap emirliği gibi ülkelerin temsilcileri de salonda bulunan konuklar arasındaydı. Türkiye’dense Şerafeddin Elçi, Haşim Haşimi ve kapatılan Demokrasi Partisi (DEP)’nin eski milletvekili Selim Sadak gibi isimler göze çarpıyordu.

Tören sırası bir konuşma yapan bölgesel Kürt hükümetinin başkanı Mesut Barzani, “Zaman artık çekişme zamanı değil, birleşme zamanıdır” derken; Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Adil Abdülmehdi: “Bazıları güçlü bir Kürt bölgesi olmasından korkuyor. Ama güçlü bir Kürt bölgesi güçlü bir Irak demektir. Birlik içerisindeki bir Kürt bölgesi de birlik içerisinde bir Irak demektir” şeklinde konuştu.

XS
SM
MD
LG