Erişilebilirlik

5 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


New York Times gazetesi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Amerika’nın, İran’ın nükleer programıyla ilgili kaygıları konusunda, İran’la doğrudan görüşmelere başlaması gerektiği yönündeki görüşlerine yer veriyor. Haberde, Kofi Annan’ın İran’la ilgili soruna diplomatik çözümden yana olduğu vurgulanıyor.

"Genel Sekreter Annan, Amerika’nın İran’la doğrudan görüşmelere başlamasının, ortaya çıkabilecek bir krizi önleyebileceğini söyledi. Annan, İran’ın daha önce İngiltere, Fransa ve Almanya ile yaptığı görüşmelerde anlaşmaya yanaşmadığını ancak Amerika’yla yapılabilecek görüşmelerde bu durumun değişebileceğini ve İran’ın anlaşmaya yanaşabileceğini belirtti. Genel Sekreter, “eğer bütün taraflar masaya oturursa, herkesin kaygılarını giderecek ve herkesi tatmin edecek bir çözüm sağlanabilir” dedi."

Washington Post gazetesi, Peter Baker imzalı haberinde, Litvanya’da düzenlenen Baltık ve Karadeniz ülkeleri konferansına katılan Amerika Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in Rusya’ya yönelttiği sert eleştirilere yer veriyor. Haberde, Amerika’nın, İran konusunda Rusya’dan yardım istediği belirtiliyor.

"Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Rusya’yı enerji kaynaklarıyla gözdağı vermek ve bu kaynakları tehdit için kullanmakla suçladı. Cheney, Moskova’nın dini ve siyasi haklara baskı uyguladığını da savundu. Amerikan yönetimi, Rusya’yı demokratik olması için, sadece uyarmanın yeterli olmadığı görüşünde. Yetkililer, Moskova’nın önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu yönde somut adımlar atmasını istiyor. Bush yönetimi özellikle İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili Rusya’dan yardım istiyor. Moskova, İran’a baskı uygulamak konusunda Amerika’nın yanında yer alıyor ancak, Birleşmiş Milletler’in yaptırımlarına karşı çıkıyor."

Los Angeles Times, dün Meclis’ten güvenoyu alan Ehud Olmert liderliğindeki yeni İsrail hükümetinin göreve başladığını duyuruyor. Ken Ellingwood’un haberinde, siyasi uzmanların Olmert koalisyonunun, “ülkenin yeni sınırları farklı olacak” görüşünü gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini sorguladıkları belirtiliyor.

"Kalıcı sınırları çizmeyi ve Batı Şeria’nın belli bölgelerinden çekilmeyi vadeden Ehud Olmert başbakanlığındaki yeni İsrail hükümeti göreve başladı. Ancak uzmanlar, Olmert’in vaat ettiği bazı bölgelerden çekilme planını uygulayacağından şüphe duyuyor. Olmert, güvenoyu almadan önce yaptığı konuşmada, Batı Şeria’da bulunan, dağınık durumdaki küçük Yahudi yerleşim birimlerinin boşaltılacağını, ancak onbinlerce İsraillinin yaşadığı bazı büyük birimleri korumayı amaçladığını söylemişti."

Washington Times ise, İsrail’in Filistin’e köklü değişimler yapma çağrısında bulunduğunu ve bu değişimi beklemeye hazır olduğunu yazıyor.

"Ehud Olmert güvenoyu almadan önce, Filistinli yetkilileri, tutumlarında kalıcı ve köklü değişimler yapmaya çağırdı. İsrail bu değişimi beklemeye hazır ancak bir yandan da sınırlarını belirlemek istiyor. Olmert, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerinin kaldırılmasının, İsrail demokrasisi için bir tehlike olduğunu söyledi ve, “İsrail’in gelecekteki sınırları bugünkünden çok farklı olacak” dedi."

XS
SM
MD
LG