Erişilebilirlik

AB’den Sırplara Mladic Darbesi


Bir yandan Batı Balkan ülkelerine üyelik perspektifi verilmesini genişleme politikasının ana unsurlarından biri haline getiren Avrupa Birliği diğer yandan savaş suçluları konusundaki tutumundan taviz vermeme politikasını sürdürüyor. Bu politikanın son örneğini Sırbistan konusunda alınan karar oluşturdu.

Avrupa Birliği, savaş suçlusu olarak aranan eski Bosnalı Sırp general Ratko Mladic’i yakalayıp Lahey’deki uluslararası mahkemeye göndermediği için Belgrad hükümetiyle ortaklık müzakerelerini askıya aldı.

Brüksel, Belgrad yönetimini uzunca bir süredir Mladic konusunda uyarıyordu. Son günlerde yoğunlaşan temaslara karşın Belgrad gerekli adımları atmayınca askıya alma kararı Avrupa Birliği Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn tarafından açıklandı. Rehn’in açıklaması, Sırp yönetimin işbirliği düzeyinin yetersizliği nedeniyle olumsuz görüş bildiren Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi Başsavcısı Carla del Ponte’yle yaptığı görüşmenin ardından geldi.

Güvenlik güçleri ve askeri istihbarat servisinin tam anlamıyla Sırp yönetiminin kontrolü altında olmadığına dikkat çeken Olli Rehn, Sırbistan’ın, hiç kimsenin yasaların üzerinde olmadığını göstermesi ve suç işleyen herkesi adalet önüne çıkarması gerektiğini söyledi. Sırbistan’ın “demokratik olgunluğa erişmesi” gerektiğini belirten Rehn, bu ülkedeki demokratik güçlere, hedefe ulaşmak için ortak çalışma çağrısında bulundu.

Rehn, Avrupa Birliği’nin Belgrad’dan “söz değil somut eylem” beklediğini söyledi.

Avrupa Birliği’nin, Sırbistan’la İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’na ilişkin müzakereleri askıya alma kararının Mladic yakalanıp Lahey’e gönderilene dek geçerliliğini koruması bekleniyor. Avrupa Birliği ile siyasi ve ekonomik ilişkileri yakınlaştırmayı amaçlayan müzakereler Sırbistan’ın Avrupa Birliği persfektifi açısından en önemli aşamayı oluşturuyordu. Sırbistan’ın Brüksel’den çıkan bu karar nedeniyle Avrupa yolunda ne kadar zaman kaybedeceğini Mladic konusunda takınacağı tavırla Belgrad yönetimi belirleyecek.

XS
SM
MD
LG