Erişilebilirlik

26 Nisan Amerikan Basınından Özetler


“Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, PKK’nın Irak’tan Türkiye’ye sızmasını önlemeye yönelik çabaların artırılacağını söyledi, ancak Türk hükümetini Irak’a asker göndermemesi konusunda uyardı.” New York Times muhabiri Steven Weisman, Rice’ın Ankara temaslarını böyle özetliyor.

Haberde, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, “her ülke gibi Türkiye de gerekli önlemleri alacaktır” dediği kaydediliyor. New York Times şöyle devam ediyor:

"Rice, Türkiye’nin Irak sınırındaki askeri yığınağını kastederek, 'Irak’ta istikrarı tehdit edecek veya işleri daha da kötüye götürecek davranışlar değil, istikrarı artıracak davranışlar istiyoruz' dedi. Rice, ABD'nin Türkiye’yle istihbarat paylaşımında bulunarak Kürtlerin Türkiye’ye sızmasını önleme çabalarına yardımcı olacağını söyledi. Kuzey Irak’ta Amerikan ve Irak güçlerinin bulunmamasının sorunun büyümesine yol açan etkenlerden biri olduğunu belirten Rice, 'Türkiye’ye zarar verebilecek bir boşluğun önlenmesi için, istihbarat paylaşımı ve diğer yöntemlerle ortak bir çaba içine girmenin önemli olduğunu düşünüyoruz' dedi."

Los Angeles Times muhabiri Paul Richter, Yunanistan ve Türkiye’nin, Amerika’nın İran’a karşı olası bir askeri operasyonda topraklarını kullanma talebinde bulunmasından çekindiğini yazıyor. Bush yönetiminin İran konusunda Atina ve Ankara’nın desteğini istediğini belirten Richter, Rice’ın Ankara’daki temasları sırasında PKK’yla mücadele konusunda destek vaadinde bulunduğunu aktarıyor.

"Amerikalı bir yetkilinin açıklamasına göre Türkler, önemli bir komşuları olan İran’ı kışkırtmak yerine sorunun çözümünde arabuluculuk yapmayı tercih ediyor ve yumuşak bir tavır sergiliyor. Dışişleri bakanı Abdullah Gül de, Ankara’da Rice’le birlikte yaptığı açıklamada, Türkiye’nin nükleer silahların yayılmasına karşı olduğunu söyledi ancak sözlerini “diplomatik çabalara büyük önem veriyoruz” diye sürdürdü."

Christian Science Monitor ise Iraklı Kürtlerin yeni hükümetle uyum içinde çalışacaklarını açıklamasına rağmen, kurdukları özerk yönetimi güçlendirmeye yönelik önemli adımlar attıklarını vurguluyor. James Brandon imzalı haber-yorumda, Iraklı Kürtlerin çeşitli firmalarla petrol sözleşmesi imzaladığı hatırlatılıyor ve Kürtlerin petrol geliri sayesinde hem ekonomik hem de siyasi açıdan daha güçlü bir hale gelmeyi planladığı vurgulanıyor:

"Kürtler, Kerkük petrolleri üzerindeki denetimlerini de artırdı. 2003 yılındaki Amerikan işgalinden önce, Kerkük daha çok Arapların yaşadığı bir şehirdi ama bugün Kürtler çoğunluğu oluşturuyor. Kürtlerin uzun vadeli hedefleri açısından Telafer kenti de büyük önem taşıyor. Uluslar arası Kriz Grubunun Ortadoğu uzmanı Joost Hilterman, Kürtlerin Telafer’i ele geçirerek Sincar yoluna çıkacaklarını ve böylece Suriye Kürdistanı ile bağlantı kuracaklarını söylüyor. Bir başka ifadeyle büyük Kürdistan hayalinin sürmesi, Kürtlerin Telafer’i ele geçirmesine bağlı."

Boston Globe, Başkan Bush’u, Irak savaşındaki hataları nedeniyle gerçek sorumluluğu üstlenmemekle suçluyor. Savaş sonrasının iyi planlanmadığını savunan gazete, Amerikan ordusunun, Irak’taki gelişmelere ayak uyduramadığını öne sürüyor:

"Bush, Irak’taki kargaşayı sona erdirmek için eline geçen fırsatları kaçırarak ve uyguladığı politikayı değiştirmeyerek, kendi kendinin en büyük muhalifi haline geldi. Eğer Bush bugün yetersiz bir lider olarak algılanıyorsa, bunun en büyük nedeni Irak’taki gerçeklerle yüzleşmekten kaçınmasıdır. Bush’un İran ve Kuzey Kore’nin nükleer programı konusu ve bütçe açıklarıyla ilgili başarısızlığı da aynı nedenden kaynaklanıyor."

XS
SM
MD
LG