Erişilebilirlik

21 Nisan Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor muhabiri Yigal Schleifer, Ankara’daki Danimarka büyükelçiliğinin Hz. Muhammed’le ilgili karikatürlerden sonra, şimdi de Roj TV nedeniyle yoğun bir eleştiri yağmuru altında olduğunu yazıyor. Türkiye’nin Roj TV’Yi PKK’nın yayın organı olarak gördüğünü ve Danimarka’dan bu televizyon kanalını kapatmasını beklediğini belirten Schleifer, kanalın Türkiye’deki Kürt nüfus arasında yaygın biçimde izlendiğini yazıyor:

"Roj TV, daha önce kapatılan Med TV ve Medya TV’ye göre daha dikkatli bir tavır içinde. Ancak, kanalın Kuzey Irak’ta bulunan PKK yöneticileri ve militanlarıyla ilişki içinde olduğu da çok açık. Militanların Türk güvenlik güçlerine karşı faaliyetlerini gösteren ve örgüt tarafından sağlanan görüntüler sık sık Roj TV’de yayınlanıyor. Ayrıca, bir çok Türk’ün lanetlediği hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan’la ilgili gelişmelere de, Roj TV’nin haberlerinde geniş yer veriliyor."

New York Times, Irak başbakanı İbrahim Caferi’nin görevini sürdürme ısrarından vazgeçerek, Şii ittifakın yeni bir başbakan belirlemesi için yol açmasını, siyasi krizi çözecek önemli bir gelişme olarak değerlendiriyor. Amerika ve İngiltere’nin yanı sıra Iraklı Kürtlerle Sünnilerin de, Caferi’nin başbakanlığına karşı çıktığını hatırlatan gazete, belirlenecek yeni başbakanın da Şii ittifakından olacağını kaydediyor:

"Demokrasi için bu kadar çok beklemek zorunda kalan Iraklı seçmenler, artık sabırlarının karşılığını almayı hak ediyor. Geçen yılın büyük bir kısmı Caferi’nin beceriksiz ve kötü yönetimi altında boşa harcandı. Bu yılın ilk dört ayı da Caferi’nin yeniden başbakan olmak için yaptığı siyasi manevralarla geçti. Bu arada mezhepler arasındaki gerginlik arttı, milisler güç kazandı, halkın morali bozuldu. Yeni bir başlangıca büyük ihtiyaç var."

USA Today petrol fiyatlarının varil başına 70 doları aştığını hatırlatıyor ve bu artışın geçmiştekinden farklı olarak ambargo veya üretim kısıtlamasından değil, tüketiciler arasındaki rekabetten kaynaklandığını belirtiyor. Gazete, Amerika’nın, dünyanın istikrarsız bölgelerinden gelen yabancı petrole fazlasıyla bağımlı olduğunu kaydediyor ve bu bölgelerde yaşanan her türlü olumsuzluğun Amerikalı tüketicilere zam olarak yansıdığını ifade ediyor:

"Karar verici noktalarda bulunanların yapabileceği en iyi şey, uzun vadede petrole alternatif stratejiler geliştirmektir. Ancak bunun için şimdiye kadar gösterdiklerinden daha fazla azim ve cesaret gerekiyor. Böyle bir çabaya girişmek, güvenilmez kaynaklardan gelen petrole bağımlı olmaktan çok daha iyidir."

Boston Globe, 11 Eylül saldırılarından dolayı yargılanan Zekeriya Musavi’nin akıl sağlığının yerinde olup olmadığını sorguluyor. Gazete, avukatlarının Musavi’yi idam cezasından kurtarmak için, zihinsel özürlü olduğunu kanıtlamaya çalıştıklarını yazıyor ancak Musavi’nin mahkemede sergilediği tavrın, fanatik İslamcılarda da görülen davranışlara benzediği yorumunda bulunuyor:

"Musavi’nin 11 Eylül kurbanlarıyla ilgili olarak sergilemekten çekinmediği neşeli tavrı, bireysel bir çılgınlıktan çok, mahkeme salonunda bulunmayan diğer mezhepdaşlarının da göstereceği toplu bir sapkınlığın yansımasıydı. Onlar da Musavi ile aynı inancı paylaşıyor. Musavi’nin kendisi deli olabilir veya olmayabilir ama son yüzyılda trajik sonuçlarını yakından gördüğümüz gibi, siyasi mezheplerde toplu delilik çok yaygın görülen bir olaydır."

XS
SM
MD
LG