Erişilebilirlik

'Rice'ın Ankara'ya Gitmesi Bekleniyor'


Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi adlı düşünce kuruluşunda bir konuşma yapan Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın, NATO Dışişleri Bakanları’nın Sofya’daki toplantısından önce Ankara’yı ziyaret etmesinin beklendiğini açıkladı. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’daki toplantı, 27 - 28 Nisan tarihlerinde yapılacak.

Konuşmasına, Türkiye’nin Avrupa Birliği’yle ilişkilerini değerlendirerek başlayan Büyükelçi Şensoy, Türkiye’nin Birliğe üyeliği konusunda zor dönemlerden geçildiğini; ileride de zor dönemler yaşanacağını belirtti.

Büyükelçi Şensoy, tam üyelik için Türkiye’de siyasi iradenin mevcut olduğunu vurguladı. Şensoy, bu doğrultuda, Türkiye’nin Anayasasının üçte birini değiştirerek 8 reform paketi kabul ettiğini; dokuzuncusunun da geçtiğimiz günlerde açıklandığını hatırlattı.

Nabi Şensoy, Kıbrıs sorununun Avrupa Birliği üyelik sürecini etkilememesi gerektiğini kaydetti ve Kıbrıs’ta 2004 yılında yapılan referandum sonuçlarını hatırlatarak Kıbrıs sorununu Türkiye’nin tek başına çözemeyeceğini vurguladı. Türkiye’nin gerektiği zaman ödün veren bir ülke olduğunu söyleyen Şensoy, ancak her sorunu Türkiye’nin kendi başına aşamayacağını; Avrupa Birliği’ne üye olan her ülkenin taleplerine uyamayacağını; her üye ülkenin kaprislerine müsamaha gösteremeyeceğini söyledi.

Avrupa Birliği’nin bir iç değerlendirme sürecinden geçtiğini belirten Şensoy, Türkiye’nin içine kapanık bir Birliğe üye olma konusunda istekli olmayacağını kaydetti. Şensoy, Şengen Anlaşmasının oluşturduğu sınırların koruması altında kalkınmaya devam eden ve uluslararası sorunlara duyarsız kalan bir Avrupa Birliği’nde Türkiye’nin yeri olmayacağını belirtti. Şensoy, Avrupa Birliği’nin uluslararası ilişkilerde etkili olabilmesi için uzun vadeli bir politika izlemesi ve başlangıçtaki “Avrupa Birliği Projesine” sadık kalması gerektiğini vurguladı; bunun için de, Türkiye’yi benimsemesi gerektiğinin altını çizdi. Avrupa’nın bu yolu seçeceğine inandığını söyleyen Şensoy, bu bağlamda, Türkiye’nin güvenlik ve dış politikasını Avrupa Birliği’yle uyumlu hale getirdiğini belirtti.

Türkiye’nin, Birliğe üye olduğu zaman, Atlantik ötesi ilişkilerde İngiltere kadar etkili olabileceğini söyleyen Şensoy, Türk – Amerikan ilişkilerini değerlendirdi. Büyükelçi Nabi Şensoy, göreve geldiği Ocak ayından bu yana Türk – Amerikan ilişkilerinde iki pürüz yaşandığını belirtti. Hamas örgütünün sürgündeki bir liderinin Ankara’da kabul edilmesinin ve “Kurtlar Vadisi – Irak” filminin yarattığı olumsuz havayı büyütmemek gerektiğini savunan Şensoy, ikili ilişkilerin ortak çıkarlar ve ortak değerlere dayandığını vurguladı.

Gerek Hamas, gerekse Suriye konularında Türkiye’yle Amerika’nın görüş birliği içinde olduğunu; ancak yaklaşımlarında farklılık olduğunu belirten Şensoy, Türkiye’nin izolasyondan ziyade diyalogla sorunların giderilmesinden yana olduğunu kaydetti.

İran konusundaysa, Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, bölgede nükleer silahların yayılmasını tehdit olarak gördüklerini vurguladı. Şensoy, Türkiye’nin, İran’ın nükleer silah edinmesini tehlike olarak gördüğünü ve Ankara’nın, bu konudaki politikasını Almanya, Fransa ve İngiltere’yle uyumlu hale getirdiğini belirtti. Şensoy, Ankara’nın Tahran rejimine, nükleer programı konusunda, batının kaygılarını gidermesi gerektiği mesajını ilettiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG