Erişilebilirlik

Göğüs Kanserine Yeni Önleyici İlaç


Amerika’da yeni bir araştırma, osteoporoz tedavisi için kullanılan bir ilacın kadınlarda göğüs kanseri riskini azalttığını ortaya koydu.

Amerikan hükümetine bağlı Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, osteoporoz tedavisinde kullanılan Raloxifene adlı ilaç ile göğüs kanserine karşı kullanılan Tamoxifen’in karşılaştırılması yapıldı.

20 bin orta yaş üzeri ve yüksek risk taşıyan kadında denenen her iki ilacın da göğüs kanseri riskini yüzde 50 oranında azalttığı ortaya çıktı.

Ancak uzmanlar Raloxifene alan kadınlarda daha az yan etki görüldüğüne dikkat çekiyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, göğüs kanserine karşı önleyici ilaç olarak Tamoxifen’e onay vermiş olsa da, ilacın ağır yan etkileri olduğu biliniyor. Bunlar arasında, rahim kanserine yakalanma riskinin artması ve hatta damarlarda ölümcül pıhtılaşmalar da yer alıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, yeni ilacı alan kadınlar Tamoxifen alanlara göre, yüzde 36 daha az rahim kanserine yakalandı. Damarlarda pıhtılaşma görülme oranı ise yüzde 29 azaldı.

XS
SM
MD
LG