Erişilebilirlik

Irak'ta Siyasi Bunalım Devam Ediyor


Irak’ta Sünni ve Kürt politikacıların Şii ittifakının başbakan adayı İbrahim El Caferi’nin adaylığına itirazları sürüyor.

Önceki gün Şii ittifakı, El Caferi’nin adaylığı konusunda Kürt ve Sünni liderleri ikna etmek amacıyla bir komite kurmuştu. Ancak, her iki tarafın da el Caferi’nin adaylığı konusunda fikir değiştirmediği belirtildi.

Seçimlerden birinci çıkan Şii ittifakı yaklaşık 4 aydır hükümet kurma çalışmalarını sürdürüyor. Ancak, İbrahim El Caferi’nin mezhep çatışmalarını sona erdirmede etkisiz kaldığını düşünen Kürt ve Sünni politikacılar Şii liderin başbakanlığında birlik hükümeti kurulmasına itiraz ediyor.

Irak’ta koalisyon konusunda aylardır aşılamayan görüş ayrılıkları Başkan Bush’un da gündemindeydi. Dün Washington’da üniversite öğrencilerine konuşan Başkan, hem Iraklı siyasetçilere, hem de dünya liderlerine seslendi.

Başkan Bush, Irak’ta birlik hükümeti kurulmasının zorluğuna dikkat çekti ve Iraklıların, devrik dikta rejiminin kalıntılarından demokrasi inşa etmeye çalıştığını söyledi. Siyasi farklılıkların anlaşılabilir olduğunu belirten Bush, Iraklı siyasetçileri, bu engelleri aşmak için gerekli adımları atmaya çağırdı. Başkan, “Geçmişteki ayrılıkları geride bırakıp, sağlam bir demokrasi kurmak için sağlam bir liderlik gerekir. İşte Iraklıların bu liderliği gösterme zamanı geldi,” dedi.

Başkentteki Johns Hopkins Üniversitesi öğrencilerine yaptığı konuşmada, Başkan Bush, birçok kişinin Irak’a demokrasi getirmek için hayatını riske attığını; bazılarının bu uğurda yaşamını yitirdiğini söyledi. “Akıtılan kanların boşa gitmediğini göstermek gerekir diyen” Bush, Irak’ta demokrasinin yerleşmesinin hayati önem taşıdığını kaydetti.

Ülkede demokratik bir rejimin bölge açısından da büyük önem taşıdığını söyleyen Bush, Arap liderleri de daha fazla destek vermeye çağırdı. Başkan, “Arap liderler şunu anlamalıdır: Irak’ın önünde sadece iki seçenek var. Terörizm ya da demokrasi... Bunun ortası yok. Ve Irak’ta başarılı bir demokrasi onların da çıkarları açısından büyük önem taşıyor,” dedi.

Başkan Bush, konuşmasında, Irak konusunda yapılan uluslararası yardım vaatlerine de değindi. Toplam 13 milyar dolardan fazla yardım sözü verildiğini hatırlatan Bush, birçok hükümetin bu yardımları iletmekte geciktiğini hatırlattı. Başkan konuşmasında, dünya liderlerini en kısa sürede verdikleri sözü tutmaya çağırdı.


XS
SM
MD
LG