Erişilebilirlik

Amerika'da Gizli Belge Tartışması


Başkan Bush, Irak konusunda gizli bir istihbarat belgesinin 2003 yılında kamuoyuna duyurulmasına izin verdiğini açıkladı.

Savcılık, söz konusu belgenin bazı kısımlarının kamuoyuna duyurulmasının Başkan tarafından onaylandığını açıklamıştı. Amerikan kanunlarına göre, Başkan'ın, belgelerin gizlilik derecesini değiştirme yetkisi var.

Söz konusu istihbarat belgesini basına sızdıran Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin eski başdanışmanı Lewis 'Scooter' Libby, bu yetkiyi Cheney’den aldığını; Cheney’nin de bu yetkiyi Başkan Bush’tan aldığını iddia etmişti.

Bush bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı; sadece belgenin kamuoyuna duyurulması için gizlilik derecesini değiştirdiğini açıkladı.

Muhalefetteki Demokratlar ve bazı Cumhuriyetçiler, Başkan'ın gizli belgelerin kamuoyuna duyurulmasında seçici davrandığını; Irak savaşı konusunda kendi savını güçlendirecek belgelerin gizlilik derecesini değiştirdiğini savunuyor.

CIA Ajanının Kimliğinin Açıklanması

Lewis 'Scooter' Libby, aslında, bir CİA ajanın kimliğinin basına sızdırılması olayıyla ilgili olarak yargılanıyor. Amerikan kanunlarına göre, bir ajanın kimliğinin açıklanması yasak. Yetkililer, söz konusu ajanın kimliğinin basına sızdırılmasına kimin yetki verdiğini belirlemeye çalışıyor.

Valerie Plame adlı CİA ajanının eşi, Büyükelçi Joseph Wilson, Irak savaşına karşı çıkmıştı.

Savcılık, Büyükelçiye misilleme olarak eşinin kimliğinin açıklandığı ihtimali üzerinde duruyor.

XS
SM
MD
LG