Erişilebilirlik

BM'den Mavi Plan Raporu


Birleşmiş Milletler, yayınladığı bir raporlarla Akdeniz ülkelerini uyardı. Raporda, bölge ülkelerinin deniz kenarındaki imarlaşmayı kontrol altına almamaları halinde önümüzdeki 20 yıl içerisinde büyük çevre ve ekonomik sorunlarıyla karşılaşacağı belirtildi.

BM Çevre Programı’nın yayınladığı Mavi Plan adlı rapor, Türkiye’yi de içine alan 20 Akdeniz ülkesine ciddi bir uyarı niteliği taşıyor. Bir çok uzmanın katkıda bulunduğu 400 sayfalık raporun amacı, Akdeniz’in doğal zenginliklerini ve güzelliğini koruyarak sürdürülebilir kalkınma için neler yapılması gerektiğini ortaya koymak.

2025 yılı itibarıyla bitmesi planlanan imar projelerinin bölgede hızlı çölleşmeye yol açağını vurgulayan rapor, bunun da çevre kirliliğine ve artan ekonomik eşitsizliğe sebep olacağının altını çiziyor.

BM Çevre Programı, sözkonusu imar projelerinin, 20 yıl sonra 46 bin kilometrelik Akdeniz sahil şeridinin yarısından fazlasını kaplayacağı öngörüsünde bulunuyor. Bu da şu anda kıyılardaki yapılaşmadan yaklaşık yüzde 40 daha fazla. Örgüt ayrıca, 2025 yılında bölge nüfusunun 96 milyon kişi artarak 523 milyona ulaşacağını ve dört kişiden üçünün ise şehirlerde yaşayacağını tahmin ediyor. İçme suyu ihtiyacının ise 20 yıl içerisinde yüzde 25 artması bekleniyor.

Akdeniz bölgesinin dünya genelinde bilinen denizaltı hayvan ve bitki türlerinin de yüzde 7’sine sahip olduğuna da vurgu yapan rapor, önlem alınmaması durumunda bunun da hızla azalacağına dikkati çekiyor.

Mavi Plan insiyatifi BM Çevre Örgütü’nün gözetiminde 1975 yılında Akdeniz kıyı şerdinin korunmak amacıyla kurulmuş. İnsiyatifin başkan yardıcısı ve Tunus’un eski çevre bakanı Mohamed Ennabli hazırladıkları raporun amacını “Eğer bugünkü gidişi düzeltemezsek, hızla bir duvara çarpacağımızı göstermek” sözleriye ifade etti. “427 milyon insanı barından bölgede istikrarı sağlamak için Akdeniz’in iki yakası arasındaki ekonomik eşitsizliği azaltmamız gerekiyor” diyen Mohemed Ennabli, bunun için bazı zor ve sağlam kararların alınması gerektiğini vurguladı. Ennabli, turistler için çok cazip olan Akdeniz ülkelerinin ileriyi düşünerek şuandaki kazanımlarından biraz fedakarlık etmelerini istedi.

Akdenize kıyısı bulunan gelişmekte olan ülkeler, BM bünyesinde oluşturulan sürdürelebilir kalkınma projelerine şüpheyle yaklaşıyorlar. Uzmanlar, gelişmiş ülkelerin tüm doğal zenginliklerden yararlandıktan sonra önlemler aldığını savunan gelişmekte olan ülkelerde bu tür projeleri uygulamaya koymanın zorluğuna vurgu yapıyorlar.

XS
SM
MD
LG