Erişilebilirlik

'Hedef Devlettir'


Son zamanlarda Türkiye’de artan terör olayları Bakanlar Kurulu’nda değerlendirildi. Toplantı sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, “ Terörün hedefi devlettir ve Türkiye’nin anayasal düzenidir” dedi. Çiçek ayrıca, terör örgütünün çocuk ve kadınları ön plana çıkararak farklı bir yol izlediğini söyledi. Bu arada, geçen hafta Diyarbakır’da başlayan olaylar bugün Şanlıurfa ve Ağrı’ya da sıçradı.

Bakanlar Kurulu’nda Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde son günlerde yaşanan terör olayları ele alındı. Geçen hafta Diyarbakır’da PKK militanlarının cenaze törenleri sırasında başlayan olaylar Batman, Mardin, İstanbul ve son olarak ta bugün Şanlıurfa ve Ağrı illerine sıçradı. Diyarbakır’da 9 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan olayların ardından geçen hafta bölgeye giden İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Tarım Bakanı Mehdi Eker Bakanlar Kurulu toplantısında bölgedeki izlenimleri ve incelemeleri konusunda kurulu bilgilendirdiler.

Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan, Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, kurulda terör, asayiş ve güvenlik konularını değerlendirdiklerini söyledi ve yarın hükümetin son zamanlarda yaşanan terör olaylarıyla ilgili Meclis’e bilgi vereceğini hatırlattı.

“Terörün hedefi devlettir ve Türkiye’nin anayasal düzenidir” diyen Cemil Çiçek, terörün ve asayişin hükümetin öncelikli konusu olduğunu ve bu konuda her türlü tedbiri almaya gayret gösterdiklerini söyledi. Terörle mücadele konusunda yasal eksikliklerin en kısa zamanda gözden geçirileceğini de vurgulayan Çiçek, bu çerçevede terörle mücadele yasa tasarısının yakın bir zamanda Meclis’e sevk edileceğini açıkladı. Son 20 yıldır terörün Türkiye’nin gündeminde olduğunu belirten Hükümet Sözcüsü, son olayları kastederek, “çocuk ve kadınları ön plana koyarak farklı bir yol izliyorlar” diye konuştu.

Geçen hafta Diyarbakır’da PKK militanlarının cenaze törenleri sırasında polisle Kürt göstericiler arasında çıkan çatışmayla başlayan olaylar birçok şehre sıçrayarak devam ediyor. Son olarak bugün Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde gerginlik yaşandı. İlçenin meydanında toplanan ve Abdullah Öcalan lehine slogan atan grupla polis arasında çatışma çıktı. Olaylara katılan koruculardan birinin göstericileri dağıtmak için rasgele ateş açması sonucu bir polis yaralandı. Öte yandan, Ağrı’da kendilerine 'Demokratik Halk İnisiyatifi' adını veren yaklaşık bin kişilik bir grup Diyarbakır'daki olayları protesto etmek için toplandı. Sloganlar atarak yürüyüşe geçen grup polisle çatıştı. Pankartlarla oturma eylemi yapan göstericiler, AKP İl Başkanlığı binasını taşladı. Göstericilerin taş atması üzerine polis, biber gazı kullanarak grubu dağıtmaya çalıştı. Çıkan arbede sırasında biber gazından bazı polisler ile basın mensupları da etkilendi. Grup polisin müdahalesinin ardından ara sokaklara kaçarak dağıldı.

İstanbul Bağcılar’da ise dün akşam bir belediye otobüsüne molotof kokteyli atılması sonucu 3 kişi yaşamını yitirmişti. Bugün saldırıda ölen ve kardeş olan iki kişinin cenaze töreni sırasında saldırı protesto edildi ve cenaze törenine katılanlar PKK aleyhine sloganlar attı. İstanbul Valisi Muammer Güler de bugün yaptığı açıklamada saldırının faillerini en kısa zamanda yakalayıp adalete teslim edeceklerini söyledi ve saldırıyı düzenleyenleri, “caniler” olarak niteledi.

Bu arada, Diyarbakır’daki olaylı cenaze törenleri öncesinde PKK yanlısı yayın yapan Roj TV’ye çıkarak halktan yürüyüşe katılmasını isteyen Demokratik Toplum Partisi Batman İl Başkanı Ayhan Karabulut bugün tutuklandı. Batman Emniyet Müdürlüğüne teslim olan Karabulut hakkında dün tutuklama kararı verilmişti.

XS
SM
MD
LG