Erişilebilirlik

Koç - Ford Ortaklığının 50. Yıldönümü


Türkiye’de otomotiv sektöründe yeni bir devir açan Koç Holding ile, ABD’de bu sektörün devi sayılan Ford'un ortaklığının 50. yılı, geride bıraktığımız hafta içinde New York’ta kutlandı.

Ford-Koç ortaklığının 50. yılı geçtiğimiz hafta New York'ta görkemli bir gala ile kutlandı. Ev sahipliğini, Amerikan-Türk Topluluğu'nun (ATS) yaptığı, The St. Regis Hotel'deki galaya, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, sağlıklı yaşam konusunda yazdığı kitap satış rekorları kıran Dr. Mehmet Öz, müzik dünyasının önemli simalarından Ahmet Ertegün gibi iş, diplomasi, siyaset ve bilim dünyasından çok sayıda tanınmış isim katıldı.

Otomotiv sektörünün iki önemli isminin ortaklığı 1956 yılında Ford-Otosan’ın kurulmasıyla başlıyor. Ancak Ford-Koç işbirliği 1928’de Vehbi Koç’un Ankara’da Ford bayiiliğini almasına kadar uzanıyor.

Gecenin açılış konuşmasını yapan New York Belediye Başkanı Michael Blomberg, bu şehirde konuşulan 170 dilden birinin de olduğunu belirttiği Türkçe ile misafirlere New York’a hoşgeldiniz dedi. Bloomberg, Mustafa Koç ve Bill Ford gibi genç iş adamlarının Türkiye ile Amerika arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesinde önemli bir yeri olduğunu vurguladı.

Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, Ford-Koç ortaklığının aynı zamanda Türkiye’nin kalkınma ve gelişme sürecinin parçası olduğunu ve Türkiye’nin tarihini yansıttığını söyledi. Mustafa Koç, Koç Holding'in üçüncü kuşak Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu, Bill Ford’un ise Ford şirketinin dördüncü kuşak Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu belirttiken sonra, ikisinin de büyükbabaları gibi bu ortaklığı ileriye götürmeye kararlı olduklarının altını çizdi.

Ford Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford ise Ford ve Koç aileleri arasındaki ilişkinin 75 yıl önceye gittiğini belirttikten sonra, iki şirketin dünya görüşünün birbirine çok benzediğine dikkati çekti. Ford, özellikle toplumsal sorumluluk konusunda Ford ve Koç’un ortak görüşü paylaştığını belirtti.

Öte yandan Mustafa Koç, New York’ta bulunduğu süre içersinde BM Genel Sekreter Kofi Annan ile buluştu ve Küresel İşbirliği Anlaşması'nı imzaladı.

Küresel İşbirliği Anlaşması, kollektif hareketin gücünden yararlanarak, şirketlerin, küreselleşmenin zorluklarını ortadan kaldırmaya destek olmaları için, sorumlu vatandaşlık kavramını yaygınlaştırmayı hedefliyor. Amacı, 'sürdürülebilir ve kapsamcı bir küresel ekonomi'yi sağlamak.

Dünyanın en önemli ve en geniş çaplı gönüllü Kurumsal Sivil Vatandaşlık İnsiyatifi olarak da adlandırılabilecek olan Küresel İşbirliği Anlaşması'nı yakın zamanda imzalayan şirketler arasında Coca Cola gibi dünya devleri de bulunuyor.

XS
SM
MD
LG