Erişilebilirlik

Amerikalı Siyasetçiler 2008'e Hazırlanıyor


2008 Amerikan Başkanlık seçimlerine daha iki yıl var; ancak bazı politikacılar nabız yoklamasına başladı bile.

Mark Warner ismi fazla tanıdık gelmeyebilir; ancak Virginia eyaletinin eski valisinin, Demokrat Partiden başkan adayı olabileceği söyleniyor: “Toplum olarak, en önemli görevlerimizden biri, herkese Amerikan rüyasını gerçekleştirmeleri için fırsat sağlamaktır. Anne – babanızın kim olduğu önemli değil; hangi ırktan veya inançtan olduğunuz hiç önemli değil. Bu fırsat herkese tanınmalıdır.”

Cumhuriyetçi Partililer arasında da Başkanlık seçimlerine hazırlanan isimler var. Başkan Bush, Amerikan yasalarına göre üçüncü kez başkan olamaz. Başkan Yardımcısı Dick Cheney ise, aday olmayacağını açıkladı. Yani Cumhuriyetçilerin başkan adayı farklı bir isim olacak. Olası adaylar arasında, Massachusetts eyaleti valisi Mitt Romney de var.

Vali Romney – diğer başkan adayları gibi – terörle mücadelede etkili bir lider olmayı vadediyor. ”Karşı karşıya kaldığımız tehdidi gören ve bu tehdide karşılık vermekten çekinmeyen bir başkanımız olduğu için şanslıyız. Cesur ve görevine bağlı askerlerimiz olması da büyük bir şans...”

Amerika’da, her iki partinin başkan adayının belirlenmesi için ön seçimler yapılır. Önseçimleri kazanan kişi, o partinin başkan adayı olur ve seçimlere katılır. Önseçimlerin erken yapıldığı bazı eyaletler, diğer önseçimleri etkileyebileceği için büyük önem taşıyor. Örneğin, ilk önseçimler İowa eyaletinde yapılacak. Bu yüzden hem Demokratlar hem Cumhuriyetçiler Iowa gibi eyaletleri sık sık ziyaret ederler.

Politika uzmanı Stuart Rothenberg, seçimlerden iki yıl önce bu tür ziyaretlerin yapılmasının şaşırtıcı olmadığını söylüyor: “Seçim kampanyaları için para toplamak; seçilme şansı az olan kişilerin seçim kampanyalarına biran önce başlamaları; bu tür ziyaretlerin bu kadar erken yapılmasına neden oluyor. Tabii ki, biri bu işe erken başlayınca, diğerleri de başlıyor... Yani, bu sistem, seçim kampanyalarına erken başlanmasını sağlıyor.”

Cook Siyaset Raporu'nda çalışan Amy Walter, 1952 yılından bu yana ilk kez bir başkan veya başkan yardımcısının seçimlere katılmayacağına dikkat çekiyor: “Seçim kampanyaları bu kez erken başlayacak, çünkü her iki partide de varis bulunmuyor. İki partide de kazanmasına kesin gözüyle bakılan aday yok. Genelde, hangi parti iktidardaysa, bir sonraki seçimler için ya başkanını ya da başkan yardımcısını aday gösterir; ya da herkesin desteklediği bir lider vardır. Bu sefer böyle bir durum söz konusu değil. O bakımdan, 2008 başkanlık seçimlerinde herkesin kazanma şansı var; ve bu nedenle çok hareketli bir seçim süreci olacağını düşünüyorum.

Bazı kamuoyu yoklamalarına göre, Demokratlar arasındaki favori isim, Senatör Hillary Clinton; Cumhuriyetçiler arasındaki favori isim ise Senatör John McCain.

Ancak, Amy Walter’ın da belirttiği gibi, bu kadar erken bir dönemde yapılan yoklamalar genelde yanlış oluyor. Walter, adayların kesin olarak 2007 – 2008 yıllarında belli olacağını düşünüyor.

Peki belli başlı seçim konuları ne olacak? Uzmanlar, terör ve Irak gibi konuların yine seçmenleri meşgul edeceği konusunda hemfikir.

Ancak, Stuart Rothenberg’e göre bu sefer başka konular da önem taşıyacak: “Bence 2008 seçimlerinde saydamlık ve reform gibi konular gündeme gelecek. Seçimler, statükoyu değiştirmek için bir fırsattır. Ülkenin durumundan memnun musunuz? Gidişatı değiştirmek istiyor musunuz? Değiştirmek istiyorsanız, nasıl...? İşte, bu sorular sorulacak.”

2008’te Demokrat Partiden aday olabilecek diğer isimler şöyle: 2004 başkan adayı Senatör John Kerry; Senatör Joe Biden; Senatör Russ Feingold; Senatör Evan Bayh; 2004 başkan yardımcısı adayı John Edwards; İowa eyaleti Valisi Tom Vilsack; New Mexico eyaleti Valisi Bill Richardson ve emekli General Wesley Clark...

2008’te Cumhuriyetçi Partiden aday olabilecek diğer isimlerse şöyle: Senatör Bill Frist; Senatör George Allen; Senatör Sam Brownback; Senatör Chuch Hagel; eski Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich; New York eski Belediye Başkanı Rudy Guiliani; Arkansas eyaleti Valisi Mike Huckabee ve New York Valisi George Pataki...

Seçim yılı yaklaştıkça, adaylar da belli olacak.

XS
SM
MD
LG