Erişilebilirlik

27 Mart Amerikan Basınından Özetler


USA Today, yarın yapılacak İsrail seçimleri öncesinde Kadima lideri Ehud Olmert’in rakiplerine göre daha şanslı göründüğünü belirtiyor. Ancak Olmert’in liderliği devraldığı Ariel Şaron kadar güçlü ve popüler olmadığını kaydeden gazete, kısa vadede İsraillilerle Filistinliler arasında müzakerelere başlanmasının beklenmediğini vurguluyor.

"Ortadoğu’da sıkıntılı bekleyiş dönemleri genellikle iki türlü sonuçlanır: Ya yeni şiddet olayları patlak verir ya da bir anlaşmaya varılacağı yanılsamasıyla görüşmeler sürerken ateşkes uygulanır. Artık üçüncü bir seçeneğe ihtiyaç duyuluyor. Yeni yıldızların ortaya çıkmasını beklerken mevcut durumun sürdürülebilmesi seçeneği..."

Washington Post, terörle mücadele operasyonları sırasında yakalanan zanlıların yargılanması konusunu ele alıyor. Bush yönetiminin bu amaçla oluşturduğu askeri komisyonların anayasaya uygunluğu konusunun tartışıldığını hatırlatan gazete, sonuçta terörist zanlıları için adaletin yerine gelmediğini vurguluyor.

" 11 Eylül saldırılarından bu yana dört yıl geçmiş olmasına rağmen Amerika’nın hala El Kaide militanlarını yargılayacak bir sistem kuramamış olması affedilemez bir durumdur. Saldırıları planlayan Remzi Binalşibh ve Halit Şeyh Muhammed, Amerika’nın elinde olmasına rağmen hala yargılanabilmiş değil. Yarın Usame Bin Ladin veya Ayman El Zevahiri yakalanırsa, yönetim bu kişileri adalet önüne çıkartabilecek durumda değil. Bu ölü doğmuş sistemin düzeltilmesi gerekiyor."

New York Times, Çin mallarına yüksek oranda gümrük vergisi uygulanması için yasa tasarısı hazırlayan Senatör Lindsey Graham ve Senatör Charles Schumer’in bundan vazgeçmek üzere olmalarını olumlu bir gelişme olarak yorumluyor. Amerikan ekonomisindeki sorunların Çin’in düşük kur politikasından kaynaklanmadığını savunan gazete, Pekin’in bu politikadan vazgeçmesi durumunda bundan Amerika’nın da zarar göreceğini ifade ediyor.

"Bush yönetimi, Çin’in para politikasına karşı tavır alması yönündeki çağrılara direndi. Ancak Maliye Bakanı John Snow’un geçen ay yaptığı açıklama, bu durumun değişebileceği yorumlarına yol açtı. Böyle bir politika değişikliği büyük bir hata olur. Yönetim, şimdiye kadar dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisiyle Amerika arasındaki ilişkileri başarılı bir biçimde yürüttü. Şimdi seçim döneminde dar görüşlü davranarak bu ilişkiye zarar vermemek gerekiyor."

Okul öncesi eğitimin önemini vurgulayan Christian Science Monitor gazetesi ise yapılan araştırmaların da bunu doğruladığını yazıyor. Birçok eyalette okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması yönündeki çabaların hız kazandığını ifade eden gazete, bu konuda yapılacak harcamaların Amerika’ya hem ekonomik, hem de toplumsal açıdan büyük fayda sağlayacağı görüşüne yer veriyor.

"Ancak eyaletler hala bu işin maliyetini nasıl karşılayacakları konusunda sorun yaşıyor. Bazı eyaletler bunu genel gelirden bazıları ise içki ve sigaraya ek vergiler uygulayarak karşılamaya çalışıyor. Okul öncesi eğitim gönüllü katılıma dayandığı için, genellikle çocukların yaklaşık yüzde 65’i bu uygulamada yer alıyor ve bu da maliyeti azaltan bir etken."

XS
SM
MD
LG