Erişilebilirlik

Bush Yunanistan'ın Bağımsızlığını Kutladı


Başkan Bush, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis ve beraberindeki Yunan heyeti ve Yunan asıllı Amerikalıların katıldığı bir törende, Yunanistan’ın Bağımsızlık Gününü kutladı.

Bush, Beyaz Saray'a bağlı bir binada yapılan törendeki konuşmasında Yunanistan’la Amerika’nın demokrasi ve insan hakları alanlarında ortak değerlere sahip olduğunu söyledi.

Yunanistan’la Amerika’nın terörle mücadelede ve özgürlüğün yayılmasında işbirliği yaptığını belirten Bush, Atina’nın Afganistan’daki eğitim çalışmalarına verdiği desteğe teşekkür etti. Bush konuşmasında ayrıca, Yunan asıllı Amerikalılardan övgüyle söz etti. Başkan Bush, kendi yönetimi içinde Yunan asıllı Amerikalıların bulunduğunu kaydetti ve Ulusal İstihbarat Direktörü John Negroponte ve İç Güvenlik Danışmanı Frances Townsend’i örnek olarak gösterdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis bu törende konuşma yapmadı.

Bakoyannis, dün Washington'da Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’la görüşmüştü. Rice – Bakoyannis görüşmesinde Büyük Ortadoğu Projesi, terörle mücadele, Balkanlar, Afganistan, Irak, Sudan ve Kıbrıs konuları ele alındı.

Görüşmeden sonra iki bakan birlikte basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Dışişleri Bakanı Rice, Yunanistan’la Amerika’nın stratejik ortak olduklarını belirtti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis, görüşmelerin son derece yapıcı geçtiğini kaydetti ve Kıbrıs konusunda şöyle konuştu:

“Biz, iki toplumlu, birleşik bir Kıbrıs’ı destekliyoruz. Bakan Rice’a da söylediğim gibi, Kıbrıs’ta çözümün, Güvenlik Konseyi kararları; Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin önerileri ve Kıbrıs'ın üye dahil olduğu Avrupa Birliği'nin normlarına uygun olması gerektiğine inanıyoruz.”

Bakoyannis, Yunanistan’ın Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olmasını desteklediğini belirtti; ancak Birliğe üye olmanın Ankara’nın elinde olduğunu söyledi. Yunan Dışişleri Bakanı, Türkiye’de Avrupa normlarının uygulanmasının ve Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs’la ilişkilerinin önemine işaret etti.

Bir gazetecinin, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği bağlamında Fener Rum Patriği Bartolomeos’a "Ekümenik" sıfatı verilmesi ve Heybeliada Ruhban okulunun açılması konusunda Rice’ın görüşlerini sorması üzerine, Amerikalı bakan şöyle konuştu:

"Amerika, Türkiye’yle Yunanistan arasındaki ilişkilerin iyi olmasını destekliyor... Yunanistan Dışişleri Bakanı Heybeliada Ruhban okulu konusunu gündeme getirdi; biz de bu konuyu Türk yetkililerle pek çok defa görüştük.”

Rice, Türkiye’yle Yunanistan arasında pek çok ortaklık bulunduğunu belirtti ve iyi niyet göstererek ikili ilişkilerin daha da gelişeceğini vurguladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis, Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ı Atina’ya davet ettiğini ve Rice’ın bu daveti kabul ettiğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG