Erişilebilirlik

20 Mart Amerikan Basınından Özetler


Bugünkü Amerikan gazetelerinde Irak savaşının yıldönümüne ilişkin yorumlar öne çıkıyor.

Christian Science Monitor, Amerika’da Irak konusunda bir kafa karışıklığı yaşandığını ileri sürüyor ve bunu gidermek amacıyla eski dışişleri bakanlarından James Baker başkanlığında oluşturulan Irak Çalışma Grubuna destek verilmesini istiyor. Gazete, grubun hazırlayacağı önerilerin Irak’ta izlenecek politikalar için yol gösterici olması gerektiğini vurguluyor.

"Irak çalışma grubu dört önemli alanda araştırma yapacak. Bunlar, siyaset ve hükümet, ekonomi ve yeniden yapılanma, ülke içindeki ve dışındaki stratejik gelişmeler ve güvenlik başlıklarını kapsıyor. Doğal olarak Amerikan askerlerinin daha ne kadar Irak’ta kalacağı gibi hassas konular da ele alınacak. Çalışma grubunun hızlı hareket etmesi ve zor öneriler sunmaktan kaçınmaması gerekiyor. Amerika, Irak’ta bir yol ayrımında bulunuyor ve hangi yoldan gideceğini bulması için yön işaretlerine ihtiyaç var."

Boston Globe da Başkan Bush’tan Irak’taki karmaşık ve zor durumu kabul ederek zafer söylevlerinden vazgeçmesini istiyor. Irak’ın, bölge ülkelerini de içine çekebilecek bir iç savaşın eşiğinde olduğunu vurgulayan gazete, Başkanı Amerikan kamuoyuna karşı samimi davranmaya çağırıyor.

"Bush’un, Amerikan askerlerinin Irak’tan çekilmesi için bir takvim belirlenirse, bunun düşmanı cesaretlendireceği yönündeki düşüncesi doğru gözükmüyor. Eğer Bağdat’taki Amerikan büyükelçisi Zalmay Halilzad, Şii ve Sünni politikacıları direnişi bastırabilecek geniş tabanlı bir ulusal birlik hükümeti kurmaya ikna ederse, Amerikan askerlerinin çekilmesi talebi bu dostlarımızdan gelecektir. Bush’un da Iraklı politikacılarla bir çekilme takvimi belirlemek için masaya oturmadan önce, Irak savaşına ilişkin gerçekleri Amerikan kamuoyuyla paylaşması gerekiyor."

Washington Post ise Irak başbakanı İbrahim Caferi’nin bir makalesine yer veriyor. Geleceğe ilişkin umutlu bir tablo çizen Caferi, hükümetinin en önemli görevinin terörle mücadele olduğunu belirtiyor. Ancak Caferi, terörle mücadelenin sadece askeri yöntemlerle kazanılamayacağının da altını çiziyor.

"Irak’ın kararlılığı ve uluslararası gücün desteğiyle, teröristleri yeneceğimizden ve Irak’ı ilk demokratik Arap ülkesi yapacağımızdan umutluyum. Irak’ın eski rejimle bağlarını keserek, barış ve istikrar içinde, nükleer silahlardan uzak bir Ortadoğu’da yerini alacağına inanıyorum. bu engellerle dolu bir yol olsa da, Irak halkı kararlılığını, cesaretini ve azmini kanıtladı. Uluslararası toplum da tarihin böylesine önemli bir dönemecinde kararsızlık göstermemeli."

New York Times, Sudan’ın Darfur bölgesinde yaşanan soykırımın komşu ülke Çat’a da sıçramaya başladığını belirtiyor. Yaşananlardan Sudan hükümetince desteklenen Arap milisleri sorumlu tutan gazete, Çin’in Sudan’ı koruduğunu, Avrupa’nın ise sessiz kaldığını vurguluyor.

"Birleşmiş Milletler, Sudan’daki katliamı en büyük insani kriz olarak tanımlamasına rağmen, bunu durdurmak için hiçbir şey yapmıyor. Afrika Birliği’ne bağlı askerler ellerinden geleni yapıyor ancak hem sayıları hem de teçhizatı yetersiz. Geriye sadece Amerika kalıyor."

XS
SM
MD
LG